Sum czerwonopłetwy (Phractocephalus hemioliopterus)

Atlas tworzony przez użytkowników, unikalne opisy, własne zdjęcia
Awatar użytkownika
Redakcja

Sum czerwonopłetwy (Phractocephalus hemioliopterus)

Postautor: Redakcja » 7 maja 2016, o 08:23

Ryba którą często widujemy w małych akwariach. Sum czerwonopłetwy (Phractocephalus hemioliopterus). Niestety ryba często spotykana w sklepach, wpychana na siłę do niewielkich zbiorników akwariowych i skazane na karłowacenie. Osiąga rozmiar do 180 cm. Ja nie widziałem domowego akwarium, w którym mogłaby pływać taka ryba. 10000 litrów wydaje się za mało.
Ryba spotykana w Ameryce południowej, głównie w rzekach Orinoko i Amazonka, w takich krajach jak Kolumbia, Gujana Wenezuela, Ekwador, Boliwia, Peru, Brazylia.
Jeżeli już mamy dostatecznie duży zbiornik to zadbajmy niewielkie oświetlenie, można dołożyć płaskie kamienie i preparowane korzenie. Sumy te przekopują dno, dlatego radzi się zrezygnować ze żwirku np. na rzecz płaskich otoczaków. Żwir może uszkodzić delikatne skrzela podczas przesiewania. Temperatura wody od 21 do 26 stopnic Celsjusza, pH od 6 do 1,7 i twardość od 2 do 12. Niezbędna jest bardzo dobra filtracja, gdyż ryby są drapieżnikami i żarłokami, co sprzyja pojawianiu się w wodzia dużych ilości produktów przemiany materii. W stosunku do ryb o podobnym rozmiarze nie przejawia agresji, jednak ze wzlędu na rozmiar pyska na niewiele mniejsze ryby może zapolować.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Więcej ciekawych informacji na profilu FB forum
https://www.facebook.com/akwarystykarad ... page_panel

Wróć do „Atlas ryb akwariowych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

• You do not have permission to post in chat.
@ Piotrek « pn 10:08 »
@adam19901 - Bo tu została sama śmietanka :) . Reszta bawi się na FB odpowiadając po raz tysięczny na te same nieprecyzyjnie zadawane pytania, bo się nie chce poszukać odpowiedzi samemy.
@ Wigon « ndz 21:45 »
Olgi tematy posprzątałem. Z Garrego mam problemy ...
@ Wigon « ndz 21:30 »
Zadziałałem.
@ Garry « ndz 17:46 »
może Wigon zadziała
@ Garry « ndz 17:46 »
nawet tego nie widziałem , a i tak ni emoge nic zrobić bo inny bład mi wyskakuje
@ Piter_c « ndz 15:11 »
Mnie też od jakiegoś czasu wyskakuje taki błąd, ale nie przeszkadza publikacji. Zobacz jaki śmietnik zrobiłeś przez wielokrotne klikanie :D .
@ Garry « ndz 13:13 »
Wigon zerknij na to nie mogę zamieścić nic na forum ani wysłać wiadomości
@ adam19901 « pt 22:03 »
Witam,przyglądam sie temu ,co dzieje sie na forum od jakiegoś czasu i myślę,że same pozytywy.Warto było się zarejestrować,żeby poczytać ciekawych rzeczy.Człowiek sie uczy całe życie i warto byc otwartym na wiedzę innych.Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.Jeszcze nie mam odwagi pisać,ale może kiedyś
@ Piotrek « czw 08:17 »
Będziemy mieli przewagę konkurencyjną w Radomiu? viewtopic.php?f=25&t=3480
@ Redakcja « sob 14:08 »
Z cyklu "inni mieszkańcy akwarium" :) https://www.facebook.com/akwarystykarad ... 5659568509
@ Redakcja « śr 19:53 »
@ mkropka « wt 20:38 »
Ja nie mogę się zarejestrować, problem z podaniem daty urodzenia, a z adminem też nie mam jak się skontaktować zeby zgłośić błąd
@ Piter_c « wt 19:34 »
Chyba usuwają nieaktywnych
@ Piter_c « wt 19:33 »
Jestem pewnien że miałem, ale nie mogę się ani zalogować ani odzyskać konta
@ mkropka « wt 17:42 »
-
@ mkropka « wt 17:41 »
Czy ktoś z forumowiczów posiada może konto na Apisto ?
@ Olga « pn 19:19 »
Dzięki Piotrek :)
@ Piotrek « pn 16:17 »
Olga, napisz do Slajdolota, oni jakoś blisko siebie mieszkają .
@ Olga « pn 13:29 »
potrzebuję skontaktować się z Deepem ktoś coś?
@ Piter_c « pt 19:20 »
O ile spada zużycie energii przez filtr po wyczyszczeniu wirnika? viewtopic.php?f=60&t=2147&p=23439#p23439
@ Redakcja « pn 22:28 »
Nowy sklep zoologiczny na Mireckiego https://www.facebook.com/akwarystykarad ... =3&theater
@ Piotrek « pn 13:48 »
@Smok że niby nie czarne wody? Jak dla mnie aranżacja super. Zachowania stadne ryb w pełni widoczne.
@ Smok « ndz 16:49 »
Nie wiem jak Wam ale mi ten pomysł z tymi neonkami średnio sie podoba ...
@ Redakcja « wt 19:04 »
@ Olga « śr 21:29 »
To naprawdę spore wyróznienie :)
@ Redakcja « śr 16:01 »
Heiko Bleher lubi naszą stronę FB :D https://www.facebook.com/akwarystykarad ... 4268314315
@ Piter_c « ndz 10:55 »
@ Redakcja « sob 11:21 »
@ Redakcja « sob 17:37 »
Znaleziono wędkę: viewtopic.php?f=25&t=3444
@ Piotrek « pt 10:28 »
@ Olga « sob 08:50 »
Damianos masz ode mnie dwie pw. Gdy będziesz na forum - zerknij.
@ Redakcja « wt 23:39 »
Otwarcie nowego sklepu wkrótce viewtopic.php?f=25&t=3432
@ Redakcja « pn 18:01 »
Domowa hodowla artemii na dużą skalę https://www.facebook.com/sexykrewetka/v ... S_TIMELINE
@ Redakcja « sob 10:52 »
Warto przeczytać o nowym projekcie dla przedszkoli :) - viewtopic.php?f=3&t=162&p=23274#p23274
@ Olga « sob 09:11 »
AmonS - miło Cię widzieć :)
@ AmonS « pn 19:18 »
@ AmonS « pn 19:18 »
teraz szukam roślinek bo już akwarium zrestartowane ... jeszcze kilka gatunków potrzebuję i za miesiąc max 2 będzie podwodny raj ;)
@ AmonS « pn 19:16 »
Jak zacznie wyglądać dodam coś do galerii :)
@ AmonS « pn 19:16 »
O Piter_c ;) no po powrocie do domu zastałem bagenniak :D teraz odbudowuję :)
@ Piter_c « pn 19:00 »
Stara gwardia wraca, to dobry znak :) . Chętnie pooglądamy jak zmienia się Twoje akwarium.
@ AmonS « pn 18:53 »
Witam wszystkich forumowiczów ;) dawno oj bardzo dawno mnie nie było :/ Wróciłem i czas odbudować akwarium (niestety troszkę padło) :x
@ guni55 « pt 14:39 »
Niestety takie zmętnienie wody może się utrzymać przez jakiś czas
@ DarkWalk3r « wt 23:43 »
I tam właśnie zamówiłem. Jutro ma być. ;)
@ Zibi « wt 18:07 »
w Amadynie na zamówienie.
@ DarkWalk3r « pt 01:46 »
siema. ma ktoś może albo wie gdzie kupic w radomiu sprawny wirnik do tetry ex700?
@ Sławek121 « czw 18:11 »
Zmarł ktoś z Jego bliskich.
@ smash « sob 19:22 »
Czy ktoś wie o co chodzi z tą wstążką na fb Piotrka? Oby to była pomyłka :(((
@ Akwarysta20 « sob 17:59 »
witam mam do zamiany phoenix moos i troche flame moss za jakies krewwetki red cherrry sakury lub rosline pogostemon helferi tel.607904417 SMS OFERTA WAZNA DO 24 KWIECIEN 2017
@ variatus « ndz 19:32 »
Poszukuję C.affinis
@ Piter_c « sob 13:26 »
Najserdeczniejsze życzenia na święta Wielkiejnocy. Dużo zdrowia, pogody ducha, smacznej święconki i mokrego poniedziałku!
@ Olga « sob 08:14 »
Wesołych, spokojnych, pełnych zadumy i ciszy Panie i Panowie :)
@ Piotrek « pt 14:54 »
Mokrego jajeczka, wesołego dyngusa, albo odwrotnie, jak kto sobie życzy. Wesołych Świąt :D
@ Redakcja « wt 18:52 »
Zachęcam do polubienia i komentowania. Niech wiedzą, że warto robić audycję o akwarystyce. https://www.facebook.com/plusradom/phot ... =3&theater
@ Redakcja « wt 18:34 »
@ Redakcja « pn 18:23 »
Dzisiaj o 19.00 Olga będzie opowiadać o akwarystyce w Radiu Plus . Zapraszamy na audycję.
@ variatus « ndz 09:07 »
Witam,poszukuję cryptocoryne affinis
@ Kochamakwarium « sob 09:47 »
Ale nie mam gdzie ☺
@ Redakcja « sob 00:23 »
Chcesz je przerobić na filety? :D
@ Piotrek « pt 12:30 »
A jaki jest rozmiar i wiek tych rybek, bo to istotne

Na czacie: