Selekcja krewetek neocaridina

Krewetki, ślimaki i inne zwierzęta akwariowe
Awatar użytkownika
Piotrek

Selekcja krewetek neocaridina

Postautor: Piotrek » 22 maja 2019, o 09:33

Mam trochę doświadczenia z krewetkami RC i sakura red. Selekcja jest dość upierdliwa, szczególnie żeby utrzymać ładne sakury, ale i RC daje w kość jeżeli sobie postawimy wysoko wymagania.
I tu moje pytanie. Czy istnieją jakieś odmiany krewetek neocaridina, których selekcja jest w miarę łatwa (łatwiejsza niż innych odmian) i generalnie trzymają barwę? Jakie macie doświadczenia z selekcją?

Rafal22

Re: Selekcja krewetek neocaridina

Postautor: Rafal22 » 22 maja 2019, o 14:44

Ja doświadczenia na razie za dużego nie mam. Z kolorowych neocardin mam bloody mary, blue velvet i od kilku dni green jade. Jak na razie rozkręciła mi się hodowla velvetów. Ok 90 % potomstwa wychodzi mi ciemno-granatowe, prawie że czarne. Pozostałe 10% to takie, u których niebieski jest jaśniejszy. Zastanawiam się właśnie nad sensem selekcji w kierunku tych ciemniejszych (powszechnie wyżej cenionych), ponieważ mi bardziej podobają się te jaśniejsze, u których na pierwszy rzut oka widać że są niebieskie a nie dopiero jak się spojrzy pod światło. Bloody mary na razie tylko chodzą z jajkami (bo mam je krócej), ale też nie planuję zbyt rygorystycznej selekcji - jedynie odławianie wybitnie słabo wybarwionych osobników. Co do greenów -jeszcze nic nie planuję, bo te co do mnie przyszły, jeszcze są bardzo młode i nie wybarwione (zobaczymy co z nich wyjdzie jak się wybarwią, ale czytałem że to bardzo niestabilna linia). Z krewetek, których nie trzeba selekcjonować - nabyłem stadko babaulti green, z tym że kolor tych krewetek bywa bardzo zmienny w zależności od warunków i humoru robala :D

Awatar użytkownika
Piter_c
Administrator

Postautor: Piter_c » 23 maja 2019, o 19:47

Jakoś w październiku, czy listopadzie kupiłem chyba 8 sztuk neocaridina black sakura. Jakość wydawała się zadowalająca, no ale później na selekcję nie było czasu. Efekt jest taki, że czarne stanowią w tej chwili nieznaczącą miejszość. Sporo jest brązowych, brązowawych, czarnych z brązowym pasem na grzbiecie. Niestety ten brązowy wydaje mi się daleki od brązowego krewetek neocarifina schoko. Ale ostatnio zaczęły pojawiać się też pojedyncze takie sztuki.

Obrazek
Szybciej można się ze mną skontaktować poprzez email: piter_c(malpa)czat.onet.pl

Rafal22

Postautor: Rafal22 » 23 maja 2019, o 21:56

Ciekawe dokąd dalej doprowadzi taki brak selekcji i czy jest możliwe żeby po dłuższym czasie pojawiły się zwykłe szaraczki.

Awatar użytkownika
Piter_c
Administrator

Postautor: Piter_c » 23 maja 2019, o 23:42

Aż tak długo to nie wytrzymam. W czerwcu planuję wybrać najładniejsze i zacząć selekcję.
Szybciej można się ze mną skontaktować poprzez email: piter_c(malpa)czat.onet.pl

Wróć do „Inni mieszkańcy akwarium”