Żeglarz portugalski (Physalia physalis)

Atlas tworzony przez użytkowników, unikalne opisy, własne zdjęcia
Awatar użytkownika
Redakcja
Posty: 559
Rejestracja: 1 mar 2016, o 19:07

Żeglarz portugalski (Physalia physalis)

Postautor: Redakcja » 14 lip 2019, o 08:27

Co prawda nie ma informacji o trzymaniu tego "stwora" w akwariach, ale jest to poniekąd ciekawe, a jednoczesnie warto wiedzieć, że można go spotkać w ciepłych morzach, a takie spotkania zagrażaja życiu człowieka.

Żeglarz portugalski (Physalia physalis), zwany także aretuzą czy bąbelnicą bąbelcową - pojedyncza sztuka żeglarza portugalskiego to cała kolonia zwierząt. Każda grupa stworzeń odpowiada za inne funkcje życiowe żeglarza portugalskiego: od zdobywania pożywienia po rozmnażanie. Przybierają przy tym kształt długich wstążek, które noszą nazwę tentakuł. Ich długość jest zależna od pełnionej w kolonii roli. Najdłuższe są tentakuły odpowiedzialne za żywienie, które osiągają długość nawet kilkunastu metrów. W dodatku może śmiertelnie zranić człowieka.
Występowanie - w większości mórz, ale najczęściej spotyka się je w prądzie zatokowym północnego Atlantyku oraz w subtropikalnych wodach Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Miejscami najdalej wysuniętymi na północ, gdzie został znaleziony są Zatoka Fundy oraz Hebrydy. W morzach tropikalnych potrafi tworzyć ogromne ławice.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przy okazji polecamy źródło treści -blog Animalistyka https://www.facebook.com/Animalistka/
https://animalistka.pl/2018/06/06/to-zw ... o-wyglada/
Więcej ciekawych informacji na profilu FB forum
https://www.facebook.com/akwarystykarad ... page_panel

Wróć do „Atlas ryb akwariowych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość