Betta splendens

Atlas tworzony przez użytkowników, unikalne opisy, własne zdjęcia
Awatar użytkownika
3runer
GG: 1420651
Kontaktowanie:

Betta splendens

Postautor: 3runer » 11 mar 2014, o 02:05

Chciałbym zebrać kilka wiarygodnych źródeł do kupy, dodać do tego moje spostrzeżenia, doświadczenia (te nie tylko moje).

To zacznijmy od początku, naukowe nazwy, przyporządkowanie itp.
Obrazek
Betta splendens , Regan 1910.
Etymologia: splendens: Od łacińskiego słowa radiant, błyszczący, wspaniały.

Inne nazwy: Bojownik syjamski

W Polsce przyjęto nazwę wspaniały, ponieważ jako pierwsza została użyta w literaturze i ta jest prawidłowa.

Występowanie
Pierwszy raz opisane "Menam", dawna nazwa dla rzeki Chao Phraya, centralna Tajlandia. Początkowo występował Tajlandii z wyjątkiem Korat Plateau, częściowo w Laosie i Kambodży.
Można było początkowo wyodrębnić kilka populacji, różniących się nieco wyglądem. Dziś Betta splendens występuje na Półwyspie Malajskim, a ostatni znaleziony również na Borneo w obszarach osiedli ludzkich (od dawna ten gatunek jest związany z ludźmi). Do głównych ich siedlisk zaliczamy zalane lasy, nizinne tereny podmokłe, zarówno jasne, białe wody jak i czarne wody. Populacje z północnych regionów doświadczają okresowo niskich temperatur, to jest 13 - 15 ° C.

Aktualnie wypiera Betta smaragdina we wschodniej Tajlandii i Betta imbelis w południowej. Wprowadzanie form ozdobnych (hybryd) ma negatywny wpływ na populację dzikich Betta splendens. Ma to związek z hodowlą Bojowników do walk jak i z hodowlą ryb do celów akwarystycznych.

Wielkość/Wymiary

Średnio od 4,8 do 6,5 cm, zdarzają się okazy o wielkości 7,5 cm

Warunki
Wbrew obiegowej opinii zarówno osobniki hodowlane, jak i dzikie potrzebują podobnych warunków.
Dla pojedynczego osobnika (płci obojga) minimum to akwarium o wymiarach 30/30/30 ale lepsze są zbiorniki prostokątne np. 40/30/25.
Ponieważ tworzymy zbiornik środowiskowy nie biorę pod uwagę innego podłoża niż piasek. Można użyć jako podkładu ziemi lub torfu, wzbogaci to podłoże dla roślin ukorzenionych i będzie miało wpływ na obniżenie pH.
Rośliny, których używam to:
- wszelkiej maści trawy (najlepiej azjatyckie nurzańce) na gęsto
- kryptokoryny (ich ilość i różnorodność pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie)
- rośliny pływające (tu również dowolność, choć u mnie najlepiej spisała się Pitia i Limnobium)
Dodatkowo należy stworzyć kilka naturalnych kryjówek dzięki ułożeniu korzeni, można użyć kokosowych łupin, ale potłuczonych a nie ciętych, wyglądają naturalniej.
Następnie zalecam przygotowanie wody o pH około 6 i lekkim herbacianym kolorze (twardości im bliższe zeru tym lepiej), temperaturę ustalamy na ~26 stopni.
Taki zbiornik jest idealny dla Bojownika czy to hodowlanego czy z odłowu lub po dzikich rodzicach.
Dla większej ilości tych ryb minimalny zbiornik to 80/40/40 i mówię poważnie, wtedy dopiero widać jak te ryby się zachowują. Urządzamy je tak samo jak dla pojedynczego osobnika.
Nie zalecam towarzystwa, lepsze obserwacje ;)

Zdjęcia przykładowych aranżacji, nie wszystkie powstały z myślą o Betta splendens, ale i Bojowniki czuły by się w nich bardzo dobrze:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
I konieczne moim zdaniem dla wszystkich Błędnikowców rośliny pływające.

Bojowniki nie nadają się do kuli

Rozróżnienie płci
Długość płetw nie jest wyznacznikiem. Krótkie płetwy to nie domena samic, a długie płetwy (przynajmniej przedłużone) u samic też się trafiają.
Budowa ciała to jest wyznacznik. Samice mają pełniejszą partię piersiową ciała i najważniejsze, czyli pokładełko, dojrzałe samce go nie mają.

Obrazek
Obrazek
Młoda samica.

Obrazek
Bardzo młody i najedzony samczyk w odosobnieniu, widać wydłużające się płetwy.

Obrazek
I jego siostra z tego samego tarła.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Samice.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Samce odmiany plakat, czyli krótkopłetwy, często mylone z samicami przez niewprawionych sprzedawców.

Obrazek
Samiec zakupiony jako samica, szybko urosły mu płetwy i zaczął dominować w akwarium.

Obrazek
Ten sam samiec zanim przejął kontrolę, widać, że nie ma pełnej partii brzusznej jak samice ze zdjęć powyżej.

Obrazek
Samiec plakat.

Rozmnażanie:

Ile osób rozmnażających Bojowniki tyle sposobów.
Schemat jest prosty:
• zbiornik minimum 40/30/25 cm
o dużo roślin pływających
o piasek lub jego brak
o kryjówki (doniczki, łupiny kokosa, korzenie, etc)
o grzałka, pokrywa, filtr gąbkowy

• temperatura 28 stopni

• wpuszczamy samca lub samicę (oba sposoby przetestowałem)

• karmimy dobrze żywym pokarmem

• wpuszczamy osobnika drugiej płci

• obserwujemy rozwój sytuacji przez cały dzień (ja zawsze dopuszczałem ryby w sobotę rano by przez cały dzień je obserwować)

• gdy samiec buduje gniazdo i nie jest zbyt agresywny czekamy na rozwój wydarzeń
Obrazek
Fotografia gniazda.
Obrazek
Samiec budujący gniazdo.

• gdy, któraś z ryb jest w złym stanie przerywamy tarło!!!
• gdy samiec nie bardzo kwapi się do budowy gniazda przerywamy tarło!!!
• gdy samica jest mocno zestresowana i ucieka przed samcem przerywamy tarło!!!

• po kilku, kilkunastu godzinach powinno być po wszystkim, tarło jest widowiskowe i bardzo ciekawe

Przejdź do video

• odławiamy samicę (choć niektóre potrafią wspomagać samca przy opiece nad ikrą)

• w ciągu 72 godzin z ikry powinny wykluć się młode
Obrazek
Fotografia świeżo wyklutych młodych Betta.

• w ciągu następnych 3 dni woreczki żółciowe wchłoną się i młode rozpłyną się po akwarium

• możemy odłowić samca

• zaczynamy karmić młode pokarmem odpowiednim do wielkości narybku
Obrazek
Fotografia narybku około 2 cm.
Obrazek
Młode Betta splendens chwile przed rozdzieleniem od rodzeństwa.

Źródła:
moje doświadczenia
http://www.bojownik.pl - mnogość przypadków, wniosków z obserwacji, itd.
http://www.igl-home.de/index.php/anaban ... -splendens
http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/
Obrazek

Awatar użytkownika
michał1
GG: 47976431

Re: Betta splendens

Postautor: michał1 » 11 mar 2014, o 08:48

Przecież te ,, młode samce,, to są samiczki, bo ja takie widziałem w różnych sklepach

Biały Tygrys

Re: Betta splendens

Postautor: Biały Tygrys » 24 wrz 2014, o 12:56

Ostatnie zdjęcie Samiec Plakat - taki sam pływa u mnie w akwarium, a zaproponowała mi to Pani w zoologicznym w Stokrotce na pasażu na Śląskiej, jako bardzo ładnie ubarwioną samiczkę ( okazja i że bardzo rzadko się zdarza, teraz wiem dlaczego:)))...
Do czasu przeczytania tego artykułu dokładnie tak samo rozróżniałem płeć u Bojowników (tak mnie nauczono, prawie 20 lat temu)... Patrz na płetwy, patrz na płetwy i pamiętaj że samiczka jest mniej kolorowa... Bardzo dziękuję za wyprowadzenie mnie z błędów... :piwo:
Jest to oczywiście tylko i wyłącznie moje zdanie i można się z nim zgadzać lub nie...

Pozdrawiam

Wróć do „Atlas ryb akwariowych”