Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher)

Atlas tworzony przez użytkowników, unikalne opisy, własne zdjęcia
Awatar użytkownika
Piter_c
Administrator
Posty: 927
Rejestracja: 15 gru 2012, o 21:06
Lokalizacja: Radom / Struga

Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher)

Postautor: Piter_c » 22 cze 2013, o 21:35

Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher) jest pielęgnicą afrykańską, którą opisał

Kod: Zaznacz cały

George Boulenger w 1901 roku. W krajach anglojęzycznych jest sprzedawany pod wieloma nazwami, przykładowe to: kribensis, rainbow krab, rainbow cichlid lub purple cichlid. Ryba bardzo popularna w akwariach. Ze względu za wspaniałe ubarwienia, łatwość w utrzymaniu i rozmnożeniu proponowana jest początkującym miłośnikom pielęgnic. Jest też prawdopodobnie najczęściej występującą pielęgnicą w zbiornikach akwariowych. Jest rybą wszystkożerną. W dobrych warunkach ryby te dożywają 5 lat.


Występowanie

Kod: Zaznacz cały

Jest gatunkiem, którego występowanie jest ograniczone do Kamerunu i Nigerii.


Wielkość

Kod: Zaznacz cały

Samce dorastają do ok. 12 cm a samice do 9. W akwariach rzadko osiągają takie rozmiary.


Cechy zewnętrzne

Kod: Zaznacz cały

Występuje wiele odmian barwnych. Zwykle ciało jest ozdobione szerokim , ciemniejszym pasem wzdłuż boków i dużą purpurową plamą na brzuchu szczególnie widoczną u samic. Samiec odmiany barwnej Nigeria red posiada czerwone skrzela i brzuch. Odmiana barwna samców Nigeria yellow posiada skrzela, a czasem i część brzucha są ubarwione na żółto. Tylna część brzucha ma delikatnie różowy kolor, który ciemnieje podczas tarła. Płetwa grzbietowa ma srebrnozłocisty, błyszczący pas, u samicy zanikający przed brzegiem płetwy lub przerywany. Na końcu płetwy grzbietowej i płetwie ogonowej samca występują ciemne, jasnoobrzeżone plamy. Samice są intensywniej ubarwione. Szczególnie rzuca się w oczy czerwony brzuch, który powiększa się i staje purpurowy kiedy samica jest gotowa do tarła. Znane są też inne odmiany barwne, z których najbardziej popularna w akwarystyce jest odmiana albinotyczna.Na zdjęciach z wikipedii dwie opisane wyżej odmiany samców:

Zachowanie

Kod: Zaznacz cały

Barwniak czerwonobrzuchy jest rybą dość spokojną. Wykazuje tylko niewielką agresję w stosunku do ryb własnego gatunku, natomiast wobec innych jest obojętny nie licząc utarczek przy przyjmowaniu pokarmu. W przypadku agresji ze strony innych ryb podobnego rozmiaru potrafi odpowiedzieć na atak. Tylko w czasie tarła wykazuje agresywność, która rośnie w momencie kiedy młode ryby zaczynają samodzielnie pływać. Jeżeli zbiornik nie jest dostatecznie duży i nie posiada wystarczającej liczby kryjówek można spodziewać się nawet strat wśród obsady. Są rybami monogamicznymi i tworzą stałe pary. Większość czasu spędza w przydennej do środkowej partii wody, rzadko podpływając do powierzchni.Wymagania co do akwarium

Kod: Zaznacz cały

Za minimalną długość zbiornika przyjmuje się 80 cm. Można hodować go w akwarium towarzyskim z zachowaniem ostrożności w przypadku dobrania się pary. Na dnie akwarium najlepszy jest piach lub drobny żwirek maks. 3mm. Takie podłoże ułatwia parze kopanie niewielkich dołków gdzie przenoszą larwy po wykluciu. Należy unikać żwiru o ostrych krawędziach ponieważ ryby często przeszukują podłoże w poszukiwaniu pokarmu. Ryby te nie lubią światła. Preferują ciemniejsze zakątki zbiornika zarośnięte roślinnością, a także różne jaskinie i naturalne kryjówki.


Woda

Kod: Zaznacz cały

Ponieważ w naturalnych zbiornikach występuje w wodach o różnych parametrach zarówno co do pH jak i twardości nie ma tutaj szczególnych wymagań choć w przypadku rozmnożenia odczyn pH wody wpływa na proporcje między ilością samic i samców w wylęgu. Za idealne warunki przyjmuje się wodę miękką o odczynie obojętnym. W takiej wodzie ilość samic i samców jest taka sama. W wodzie kwaśnej wykluwa się więcej samic, a w zasadowej więcej samców. Oczywiście proporcje są tym bardziej zachwiane im bardziej odczyn wody odbiega od obojętnego. Znane są przypadki wylęgów w wodzie o pH 5.0 i niemierzalnej twardości. Nie zaszkodzi też obecność związków humusowych. Dla dobrego samopoczucie i długiego życia ryb ważne jest utrzymanie niskiej zawartości związków azotowych poprzez podmiany. Jako że ryba pochodzi z tropików za absolutnie minimalną temperaturę należy przyjąć 23 °C. Jeżeli chcemy doprowadzić do tarła należy podwyższyć temperaturę do 26,5 °C. Są źródła które twierdzą, że wyższa lub niższa temperatura może wpływać na maksymalny rozmiar a nawet na płeć młodych.


Rozmnażanie

Kod: Zaznacz cały

Uchodzi za rybę, która dość łatwo dobiera się w pary, choć nie zawsze to się udaje, szczególnie w przypadkach ryb, które wcześniej dobrały się w pary, miały młode i zostały rozdzielone. Gotowość do tarła sygnalizuje samica nie tylko ubarwieniem, ale i aktywnym zachowaniem wabiącym samca w wybrane miejsce. Dla dobrej obserwacji talarków przydatna jest gliniana doniczka z odkruszonym dnem. Jeżeli w zbiorniku będą dostępne kryjówki chroniące tarlaki przed wścibskim okiem hodowcy ryby na pewno z nich skorzystają. Ikrą zajmuje się głównie samica. Samiec skupia się raczej na ochronie terytorium zewnętrznego, choć od czasu do czasu ryby mogą zamienić się rolami, Wylęg pojawia się po ok. 3 dniach. Po ok. 6 dniach ryby przeważnie wynoszą młode w inne miejsce. W krótkim czasie można zauważyć pierwsze objawy żerowania młodych. Początkowa maluchy trzymają się jednego z rodziców i pływają całą gromadą. W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia młode przylegają do dna i stają się niemal niewidoczne. Jest to też okres, kiedy rodzice są najbardziej agresywni w stosunku do innych ryb. Po następnych 10-14 dniach, jeżeli ryby rozwijają się prawidłowo. Wylęg od początku jest na tyle duży, że można karmić go najmniejszymi larwami solowa oraz urozmaicać pokarmami dla narybku dobrych firm. Kiedy ryby nieco podrosną można im podawać ikrę ryb i jaja krabów, co powinno dać szybkie przyrosty w kolejnej fazie wzrostu. Od początku żywienie należy je urozmaicać pokarmem roślinnym, najlepiej sproszkowaną spiruliną.


Na zdjęciu samica z młodymiŻywienie

Kod: Zaznacz cały

Ryba wszystkożerna. Pokarm żywy, mrożony i suchy. W diecie ważny jest dodatek pokarmu roślinnego. Przy obecności karotenoidów i astaksantyny w diecie uzyskuje się najpiękniejsze barwy.
Szybciej można się ze mną skontaktować poprzez email: piter_c(malpa)czat.onet.pl

Wróć do „Atlas ryb akwariowych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość