Pielęgnica Meeka (Thorichthys meeki)

Atlas tworzony przez użytkowników, unikalne opisy, własne zdjęcia
Awatar użytkownika
Piter_c
Administrator
Posty: 886
Rejestracja: 15 gru 2012, o 21:06
Lokalizacja: Radom / Struga

Pielęgnica Meeka (Thorichthys meeki)

Postautor: Piter_c » 13 sie 2013, o 00:45

Pielęgnica Meeka (lat. Thorichthys meeki; eng. firemouth cichlid) jest pielęgnicą z Ameryki

Kod: Zaznacz cały

Centralnej , którą opisał Brind w 1918 roku. Ze względu na dużą tolerancję parametrów wody jest bardzo rozpowszechniona w zbiornikach akwariowych i polecana jest początkującym miłośnikom pielęgnic. Jest też jedną z najczęściej występujących pielęgnic w zbiornikach akwariowych. Jest rybą wszystkożerną. W dobrych warunkach ryby te dożywają 15 lat. Występują w wodach stojących lub wolno płynących.

Występowanie

Kod: Zaznacz cały

Jest gatunkiem występującym w wodach Belize, Meksyku i Gwatemali.


Wielkość

Kod: Zaznacz cały

Samce dorastają w naturze do ok. 18 cm a samice do ok. 12. W akwariach rzadko przekraczają 15.


Cechy zewnętrzne

Kod: Zaznacz cały

Ubarwienie szaro-oliwkowe z ciemniejszymi poprzecznymi pręgami oraz pomarańczowym lub czerwonym podgardlem i spodnią częścią brzucha. Ciało, a szczególnie płetwy są nakrapiane jaskrawo niebieskimi cętkami. Samice są mniejsze i mniej intensywnie ubarwione. Płetwy grzbietowe i odbytowe mają krótsze. Najładniej ubarwione są egzemplarze z rzeki Condelaria.Zachowanie

Kod: Zaznacz cały

W literaturze opisywane są jako spokojne jednak moje doświadczenie mówi mi, żeby opisywać je jako średnioagresywne. Ich zadziorny charakter pojawia się szczególnie, przy próbach zdominowania ich przez inne pielęgnice uznawane za bardziej agresywne. Dojrzałe samce także mogą stawać się z wiekiem bardziej agresywne. Ma ulubione miejsca w akwarium, jednak typowe zachowania terytorialne pojawiają się dopiero przed przystąpieniem do tarła. Ryby zaczynają wtedy przekopywać grunt a nawet wyrywać słabiej ukorzenione rośliny. Przebywa głównie w toni wodnej, ale pobiera też pokarm z powierzchni zdecydowanym atakiem, dlatego zaleca się podawanie pokarmów w większych kęsach.


Wymagania co do akwarium

Kod: Zaznacz cały

Ryby te lubią przestrzenne akwaria z drobnym podłożem. Za minimum uznaje się akwarium o długości 80 cm. Rośliny dobieramy tak aby nie dało się jej łatwo wyrwać. Lubią przytłumione światło i różnorodne kryjówki. Zalecany wydajny system filtracji.


Woda

Kod: Zaznacz cały

Ponieważ w naturalnych zbiornikach występuje w wodach o różnych parametrach zarówno co do pH jak i twardości nie ma tutaj szczególnych wymagań. W naturze spotyka się ją w wodach średniotwardych do bardzo twardych o odczynie lekkokwaśnym do mocno zasadowego o pH nawet powyżej 8. Występują w zbiornikach o bardzo szerokim zakresie temperatur. Tolerują temperatury od 20 do 32 °C, przejściowo wytrzymają temperatury nawet poza tym zakresem.


Rozmnażanie

Kod: Zaznacz cały

Hodowane są przeważnie w parach, choć są hodowcy, którzy stosują hodowlę haremową z maksimum trzema samicami na samca. System haremowy sprawdza się szczególnie przy posiadaniu dużego agresywnego samca. Niestety wymaga zastosowania bardzo dużego zbiornika. Przed tarłem zaczyna się intensywne rycie w podłożu. Samica składa nawet do 500 ziaren ikry na płaskiej poziomej lub pionowej powierzchni. Larwy wylęgają się po 48 godzinach w temperaturze 27 °C i są natychmiast przenoszone do jednego z wybranych dołków. Zarówno ikra jak i wylęg uchodzą za dość odporne na braki tlenowe prawdopodobnie ze względu na to, że w naturze Thorichthys meeki przebywają w wodach o niskiej zawartości tlenu. Larwy zaczynają szukać pokarmu po ok. 6, 7 dniach. Rodzice nie powinni być odławiani przed upływem 4 tygodni. Młode są na tyle duże, że od początku można karmić je larwami solowca lub nicieniami mikro.

Na zdjęciu z Wikipedii ładnie wybarwiony samiec:Żywienie

Kod: Zaznacz cały

Ryby nie są wybredne co do pokarmu. Są uznawane za wszystkożerne. Szczególnie uwielbiają owady i ich larwy. Chętnie polują też na mniejsze ryby. Dorosły samczyk gupik jest bez problemu zjadany przez średniej wielkości pielęgnicę. Dodawanie do diety pokarmów roślinnych ogranicza niszczenie roślin.

Para pilnująca ikry (z własnych zasobów):W dobrych warunkach rosną takie:

Szybciej można się ze mną skontaktować poprzez email: piter_c(malpa)czat.onet.pl

Wróć do „Atlas ryb akwariowych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość