Pielęgnica Diamentowa (lat. Cichlasoma Salvini)

Atlas tworzony przez użytkowników, unikalne opisy, własne zdjęcia
Awatar użytkownika
Piter_c
Administrator
Posty: 901
Rejestracja: 15 gru 2012, o 21:06
Lokalizacja: Radom / Struga

Pielęgnica Diamentowa (lat. Cichlasoma Salvini)

Postautor: Piter_c » 1 lis 2013, o 16:47

Pielęgnica Diamentowa (lat. Cichlasoma Salvini) jest pielęgnicą z Ameryki Centralnej , którą opisał Albert Günther

Kod: Zaznacz cały

w 1862 roku. Nazwę rybie nadano po słynnym angielskim badaczu O. Salvin'ie.  Ze względu na dużą tolerancję parametrów wody jest polecana początkującym miłośnikom pielęgnic, choć wymagane jest pewne doświadczenie i podstawowa wiedza akwarystyczna.  Ryba uchodzi za agresywną.


Młody okaz (z własnych zasobów):


Występowanie

Kod: Zaznacz cały

Jest gatunkiem występującym w wodach Meksyku, Hondurasie i Gwatemali. Choć spotyka się ją także na północy, zanotowano jej występowanie np. na Florydzie, czy w Teksasie. Ryby te preferują wody wolno i szybko płynące. Jest znajdowana tylko na nizinach do 500 m npm. Najładniej ubarwione osobniki występują w mrocznych wodach lagun w stanie Tabasco w Meksyku w dolnym biegu rzek  Grijalva i Usumacinta. Z kolei w rzece Candelaria w Meksyku samce pozazdrościły samicom i są równie pięknie ubarwione. Niestety osobniki najczęściej spotykane w akwariach najprawdopodobniej pochodzą z rzek Gwatemali.


Wielkość
Samce dorastają do ok. 15 cm, samice są nieco mniejsze. Są wznianki o tym, że w naturze może osiągać do 25. cm.

Cechy zewnętrzne

Kod: Zaznacz cały

Posiada dość nietypowe dla pielęgnic z C.A. wydłużone ciało ze szpiczastym pyskiem co umożliwia jej bardzo szybkie pływanie. Podstawową barwą ciała jest kolor żółty do brązowego w zależności od pochodzenia ryby i jej nastroju potrafi się mocno zmieniać. Wzdłuż lini bocznej od oka do nasady płetwy ogonowej przechodzi nieregularny czarny pas. Podobny, często bledszy pas przechodzi lekko poniżej łetwy grzbietowej. Po całym ciele, a szczególnie w górnej jego części znajduje się wiele połyskujących plamw kolorze błękitnym. U dorosłych osobników część brzuszna może mieć elementy koloru pomarańczowego do wręcz pełnej czerwieni, która jest widoczna szczególnie u niektórych samic w okresie godowym. Niestety w sklepach ciężko ostatnio spotkać tak ubarwione osobniki. Samice są mniejsze od samców i jaskrawiej ubarwione. Posiadają też charakterystyczną rozmytą plamę na środku płetwy grzbietowej i bardziej wyraźną na skrzelach, jednak ze względu na dużą zmienność ubarwienia nie można opierać rozpoznania płci tylko na tej cesze.  Ryby są bardzo silne, mocno umięśnione, co w połączeniu z pełnymi dostojeństwa ruchami daje niesamowite wrażenie.



Zachowanie

Kod: Zaznacz cały

W literaturze opisywane są jako spokojne, czasem nieufne, czy płochliwe, ale jednocześnie wykazujące dużą agresję, szczególnie w stosunku do osobników swojego gatunku. Dzięki temu, że potrafią bardzo szybko pływać są w stanie w jednej chwili  zadać  cios nawet oddalonemu osobnikowi. Ze względu na swoją budowę może to być cios przynoszący znaczne szkody, a nawet śmiertelny.  Przed tarłem przekopują podłoże i chętnie chowają się we wszelkiego rodzaju kryjówkach. Potrafią wykopać nawet najsilniej ukorzenione rośliny. Uwaga na możliwość osuwania się podkopywanych kamieni. Ten gatunek nadaje się do trzymania z innymi pielęgnicami C.A. przy odpowiednio dużych zbiornikach.


Wymagania co do akwarium

Kod: Zaznacz cały

Ryby te lubią przestrzenne akwaria z podłożem które nie będzie ich ranić podczas przekopywania. Za minimum uznaje się akwarium o długości 120 cm z wydajną filtracją tworzącą odczuwalny prąd wody. Lubią miejsca z przytłumionym światłem i ciemne kryjówki, szczególnie jaskinie, które pozwalają im na złożenie ikry z dala od wścibskiego oka akwarysty.


Woda

Kod: Zaznacz cały

W naturze często występują w rzekach płynących przez dżunglę z mnóstwem liści i gałęzi na dnie. Woda tam często ma niewielką przejrzystość. Choć można ją też spotkać w wodach o dużej przejrzystości. Ryby znacznie lepiej rozwijają się w bardzo czystej wodzie, stąd zalecane regularne i obfite podmiany. Z mojej praktyki wynika, że młodych można dochować się przy zawartości azotanów poniżej 20 ppm. Ponieważ w naturalnych zbiornikach występuje w wodach o różnych parametrach zarówno co do pH jak i twardości nie ma tutaj szczególnych wymagań. Należy jednak pamiętać, że dany osobnik ma pewne preferencje i najlepiej jeśli przebywa w wodzie zbliżonej do tej w której się wychował. W naturze spotyka się ją w wodach miękkich do bardzo twardych o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego o pH nawet powyżej 8. Występują w zbiornikach o bardzo szerokim zakresie temperatur.  od 24 do 30 °C z preferencją w okolicach 26  °C .  Spokojnie tolerują jednak szerszy zakres temperatur. Moje osobniki przystępowały do tarła w temperaturze 23  °C celowo obniżonej, aby to tarło nie nastąpiło. Zew natury bywa jednak silniejszy od przewidywań akwarysty.


Rozmnażanie

Kod: Zaznacz cały

Ryby preferują ukryte miejsca. W naturze potrafią bronić terytorium nawet do 2m średnicy. Nie mają problemu z przegonieniem nawet dużo większych pielęgnic. Jaja składane są na pionowych powierzchniach zatopionych drzew lub w miejscach bardziej zakrytych np. pod kłodami.
W warunkach akwariowych tarło trwa kilka godzin. Samica może złożyć nawet ponad 500 jaj o średnicy prawie 2 mm.
Oboje rodzice pilnują gniazda, ale samiec częściej przebywa na zewnątrz patrolując terytorium. Moje samce zachowywały się dość spokojnie zanim nie nastąpił wylęg.
Wylęg następuje po conajmniej 2 dniach. U mnie w temperatueze 23 st. C trwało to 4 dni.Młode są przenoszone w odosobnione miejsce i przez kolejne 4, 5 dni zużywają zawartość swojego woreczka. Następnie larwy wypływają w poszukiwaniu pokarmu. Na tym etapie rozwoju maluchy mają czarny podłużny pas przez całe ciało. Młode są dostatecznie duże, aby od początku karmić je larwami solowca, czy nicieniami mikro. Opieka nad młodymi powinna trwać minimum 5,6 tygodni. Po tym czasie młode powinny mieć ok 1.5 cm. W warunkach naturalnych przestają wtedy reagować na sygnały od rodziców i powoli, wiedzione ciekawością, coraz bardziej oddalają się od gniazda. Jeżeli chcemy wychowywać młode oddzielnie dobrze jest jednak pozostawić część z nich z rodzicami, ponieważ w innym przypadku samiec będzie chciał wymusić kolejne tarło na samicy, a ponieważ ona jeszcze nie będzie gotowa może być narażona na dużą agresję z jego strony.


Film z kanału pondguru na YT pokazujący parę z młodymi



Przejdź do video

i ładniej ubarwione starsze osobniki pilnujące narybku z kanału ichtussie na YT



Przejdź do video


Żywienie
Ryby nie są wybredne co do pokarmu. Jako ryby wszystkożerne powinny mieć w swojej diecie pokarmy roślinne. Uwielbiają polowania na małe rybki. Dobrze jest serwować pokarm w kęsach dostosowanych do wielkości ryby.

Literatura

Kod: Zaznacz cały

[1] Artykuł "A colorful Jewel from Southern México, 'Cichlasoma' salvini"
Juan Miguel Artigas Azas, 1998.
[2] Wikipedia
[3] "Pielęgnice amerykańskie w akwarium"  Andrzej Sieniawski
Ostatnio zmieniony 15 lis 2013, o 01:41 przez Piter_c, łącznie zmieniany 1 raz.
Szybciej można się ze mną skontaktować poprzez email: piter_c(malpa)czat.onet.pl

Wróć do „Atlas ryb akwariowych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości