Co z tym "carbo w płynie"?

Jak pielęgnować i nawozić rośliny, aby rosły zdrowo i szybko?
Awatar użytkownika
Redakcja
Posty: 537
Rejestracja: 1 mar 2016, o 19:07

Co z tym "carbo w płynie"?

Postautor: Redakcja » 25 sty 2019, o 21:18

Zanim zacznę, pierwsze i najważniejsze - nie ma czegoś takiego jak płynne CO2 w normalnych warunkach. Aby dwutlenek węgla stał się płynny potrzebne jest wysokie ciśnienie, które panuje np. w butli. Niestety, mówienie, czy pisanie o płynnym dwutlenlu węgla jest pewnym zabiegiem marktetinowym, który ośmielę się nazwać kłamstwem.

Od dawna, w zasadzie odkąd kolega wiele lat temu odstąpił mi pół butelki carbo po likwidacji zbiornika nurtowało mnie pytanie , czy i jak to działa. Mam wlać sobie do akwarium rozcieńczoną truciznę - aldehyd glutaralowy, dokładniej neurotoksynę i z tego ma być jakoś produkowany węgiel w postaci wchłanialnej dla roślin. To dlaczego zabija glony, przecież to też rośliny.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Aldehyd_glutarowy
Za wikipedią:
"Aldehyd glutarowy – organiczny związek chemiczny z grupy aldehydów. Wykorzystywany do sterylizacji i jako substancja konserwująca. Trujący. Aktywny w stosunku do form wegetatywnych bakterii, wirusów, przetrwalników i grzybów. Nie powoduje korozji metali i nie uszkadza wyrobów gumowych.

Do wyjaławiania stosowany jest przeważnie roztwór 2% o pH 7,5-8,5 (o największej aktywności w stosunku do przetrwalników), do którego dodaje się 0,3% wodorowęglanu sodu. Materiał zanurza się w nim na trzy godziny.

Aldehyd glutarowy może powodować podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych. Stosowany do sterylizacji wysokiego stopnia narzędzi chirurgicznych i endoskopów, o szerokim spektrum działania włącznie z prątkami gruźlicy. Skuteczny już po 20 min w temp. 20 °C. Nie powoduje korozji i uszkodzeń narzędzi."

Aldehyd glutaralowy jest pozyskiwany produkcyjnie w procesie utleniania związku nalężącego do grupy cykloalkenów, cyklopentenu C5H8. Cyklopenten jest to bezbarwna ciecz o zapachu podobnym do benzyny. Dla chemików więcej o aldehydzie w angielskiej wikipedii. https://en.wikipedia.org/wiki/Glutaraldehyde

Czyli sterylizator. Doskonały zabójca. To dlaczego rośliny lepiej rosną jeżeli wlejemy do akwa odpowiedni roztwór tego aldehydu w odpowiednim stężeniu?

No i tu chyba jest odpowiedź: https://www.sunkengardens.net/blog/2017 ... araldehyde

Dla tych, którzy nie chce się czytać - skrót.
-Aldehyd glutaralowy nawet w rozcieńczeniu sprzdawanym w sklepie akwarystycznym jest substancją niebezpieczną i nie powinno się go wdychać. Należy go trzymać z dala od skóry, a zwłaszcza od śluzówki i oczu.
-Rozcieńczony aldehyd glutaralowy podawany do akwarium w standardowych dawkach rzeczywiście może uwolnić pewne ilości węgla (tak wskazują badania) dając stężenie 0,2 ppm, czyli dwie cząski na 10 milionów cząstek. Zwykłe stężenie C02 w akwarium bez jego uzupełniania, , czyli pochodząca z oddychania i z dyfuzji gazu z atmosfery wynosi 3-5 ppm, czyli ok. 20 razy więcej. Na dodatem mamy węgiel, którego roślina nie potrafi wchłonąć vs. dwutlenek węgla, co do którego posiada mechanizmy wchłaniania.
- Aldehyd glutaralowy zabija glony. Tak, glony są nawet w akwarium które wygląda idealnie. To dlatego szyby musimy od czasu do czasu przecierać. Natomiast nie robimy tego z każdym listkiem oddzielnie. Jeżeli ten związek zabije glony na powierzchni liścia, to dotrze do niego więcej światła, a tym samym roślina zyska dodatkową stymulację wzrostu.

PS. Po przemyśleniach, mam wątpliwości, czy aldehyd glutaralowy nie działa zabójczo na dobroczynne bakreria w akwarium, a zwłaszcza w stężeniu x4, które jest zalecane w walce z glonami. Tak że temat zostaje otwarty. Jeżeli ktoś ma swoje zdanie na ten temat lub znajdzie jakieś ciekawe źrodła, zachęcam do rozwijania tego wątku.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2019, o 15:37 przez Redakcja, łącznie zmieniany 1 raz.
Więcej ciekawych informacji na profilu FB forum
https://www.facebook.com/akwarystykarad ... page_panel

Awatar użytkownika
Wigon
Webmaster
Posty: 1575
Rejestracja: 22 lis 2012, o 14:04
GG: 12063512
Opis akwarium: http://akwarium.radomskie.eu/viewtopic. ... 7086#p7086
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Kontaktowanie:

Re: Co z tym "carbo w płynie"?

Postautor: Wigon » 26 sty 2019, o 13:38

Dzięki. Warto udostępnić na FB. :)
#ityle

Awatar użytkownika
Piter_c
Administrator
Posty: 922
Rejestracja: 15 gru 2012, o 21:06
Lokalizacja: Radom / Struga

Re: Co z tym "carbo w płynie"?

Postautor: Piter_c » 26 sty 2019, o 15:06

Na pewno będzie na fb, tylko nie wiem jeszcze z jakim opóźnieniem. Chciałbym stworzyć wrażenie, że warto tu zaglądać bez pośrednictwa fb, gdzie info ma się podstawiane pod nos.
Szybciej można się ze mną skontaktować poprzez email: piter_c(malpa)czat.onet.pl

Awatar użytkownika
Wigon
Webmaster
Posty: 1575
Rejestracja: 22 lis 2012, o 14:04
GG: 12063512
Opis akwarium: http://akwarium.radomskie.eu/viewtopic. ... 7086#p7086
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Kontaktowanie:

Re: Co z tym "carbo w płynie"?

Postautor: Wigon » 26 sty 2019, o 15:34

Rozumiem. Niech wiedza płyyyyynieeee z forum. ;) :ugeek: :ugeek: :ugeek:
#ityle


Wróć do „Pielęgnacja i nawożenie roślin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość