Bąbelkowanie roślin

Jak pielęgnować i nawozić rośliny, aby rosły zdrowo i szybko?
tomek

Bąbelkowanie roślin

Postautor: tomek » 9 lut 2015, o 19:09

Jestem kilka miesięcy po chemicznej walce z glonami w zbiorniku. Zmieniłem też oświetlenie na LED-y (60W/200l) Rośliny wreszcie ruszyły, ale rosną wolno i nie bąbelkują. Parametry wody prawidłowe, dawkuję CO2. Może ktoś z Was wie w czym tkwi problem

Awatar użytkownika
Deep
GG: 940880

Re: Bąbelkowanie roślin

Postautor: Deep » 9 lut 2015, o 19:33

Ale w jakim celu chcesz mieć to bąblowanie roślin?
Rośliny rosną wolno bo masz za mało światła w baniaku.

tomek

Postautor: tomek » 9 lut 2015, o 20:43

Dla ciekawego efektu. Nie wydaje mi się żeby było mało światła. 60 W /200l w naświetlaczach LED to jednak jest spora dawka energii. Swoją drogą może ktoś wypraktykował ilość WAT na litr przy oświetleniu LED.

Awatar użytkownika
Piotrek

Postautor: Piotrek » 10 lut 2015, o 09:23

Za mało, wystarczająco, niewydaje mi się ... można sobie gdybać. My praktycznie nic nie wiemy, ani o zbiorniku, ani o źródle światła. Kluczowe informacje to wysokość zbiornika, gatunki roślin, wydajność źrodła światła w lumenach, albo lepiej lumenach na wat, barwa światła... ludzie zajmujący się roślinami pewnie jeszcze coś dodadzą. Na rynku jest wiele tanich diod led które emitują bardzo selektrywne widma światła, a to oznacza, że kluczowe mimo pozornie odpowiedniego natężenia światła, częstotliwości fali świetlnej najważniejsze dla fotysyntesy mogą nie być odpowiednio reprezentowane mimo pozornie odpowiedniej barwy białej zimnej.

lukiziom
Opis akwarium: http://akwarium.radomskie.eu/viewtopic. ... 7537#p7537

Postautor: lukiziom » 10 lut 2015, o 10:05

Piotrek pisze:Za mało, wystarczająco, niewydaje mi się ... można sobie gdybać. My praktycznie nic nie wiemy, ani o zbiorniku, ani o źródle światła. Kluczowe informacje to wysokość zbiornika, gatunki roślin, wydajność źrodła światła w lumenach, albo lepiej lumenach na wat, barwa światła... ludzie zajmujący się roślinami pewnie jeszcze coś dodadzą. Na rynku jest wiele tanich diod led które emitują bardzo selektrywne widma światła, a to oznacza, że kluczowe mimo pozornie odpowiedniego natężenia światła, częstotliwości fali świetlnej najważniejsze dla fotysyntesy mogą nie być odpowiednio reprezentowane mimo pozornie odpowiedniej barwy białej zimnej.

Dodałbym jeszcze pytanie o nawożenie tego zbiorniczka.
Kieleckie Forum Akwarystyczne http://kfa.org.pl

Awatar użytkownika
Akwarysta20

Postautor: Akwarysta20 » 10 lut 2015, o 11:03

Moze za mało fosforu ale to tylko gdybanie za wiele nie wiemy na temat zbiornika
Grzesiek. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kamyk

Postautor: kamyk » 10 lut 2015, o 19:17

Cześć, bąbelkowanie to "zauważalna fotosynteza" roślin, podaj jak koledzy pisali wyżej: jaki baniak jakie rośliny.
Ja mam 450L i zmieniłem z 240Watt oświetlenia T5 na 60Watt LED i trawnik bąbelkuje a zbiornik ma 60cm wysokości, zaczęło się to dopiero po 2-3 tygodniach i nie jest to reakcja od razu po załączeniu się światła, są małe drobne pęcherzyki ale to widać, pamiętaj że w akwarystyce potrzebny jest spokój i cierpliwość :) w sklepie sprzedawca wciśnie Ci wszystko ponieważ musi zarobić a przychodząc po jedną rzecz wychodzi z innymi, akwarium to zbiornik który wymaga czasu i poświęcenia a nie na hip chura mam wszystko na raz i gotowe.

Awatar użytkownika
Akwarysta20

Postautor: Akwarysta20 » 10 lut 2015, o 19:50

Ja mam to samo co kamyk jak zalacze taśmy ledowe 5730 to rośliny szaleją (a tez mam trawnik)i mam całą tafle wody jak ty to piszesz w babelkach
Grzesiek. Pozdrawiam

tomek

Postautor: tomek » 11 lut 2015, o 15:09

Dziękuję za wyjaśnienia. Prawdopodobną przyczyną jest szczątkowa obecność preparatu niszczącego glony. W wyniku jego zastosowania oprócz zabicia "dziadostwa" mocno uszkodziło rośliny. Kiedy zbiornik powoli wracał do normy w wyniku podmian wody, zmieniłem oświetlenie na LED-y. Obawiałem się, że mimo teoretycznie polepszenia wręcz warunków świetlnych LED-y nie nadają się do doświetlania roślin. Moje obawy wzmocniła wizyta w szklarni gdzie pod sufitem wisi kilkadziesiąt lamp HQI 1000W - wg mnie aż się prosi o zmianę na LED. Dlatego szukałem potwierdzenia u osób które zmieniły oświetlenie w akwarium na LED.Wasza opinia pozwala mi czekać spokojnie na efekty. Póki co rośliny,wprawdzie wolno ale rosną, woda jest kryształowo czysta, glony szczątkowe. Ogólnie własny zbiornik oceniam na 3+. Mam nadzieje, że o ile czegoś nie przekombinuję za miesiąc będę mógł pochwalić się zbiornikiem na forum.

jarko

Postautor: jarko » 11 lut 2015, o 15:31

Kamyk jaki masz zbiornik?czyżby paletki? ;)
Jakie masz te ledy?Niedługo odpalam 500L z paletkami i tak się właśnie zastanawiam jakie dać oświetlenie.Roślinki Będą ale mało wymagające :piwo:

Wróć do „Pielęgnacja i nawożenie roślin”