Działanie w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej lub awarii sprzętu filtracyjnego

Dowiedz się czegoś na temat sprzętu do twojego akwarium.
Awatar użytkownika
Piter_c
Administrator
Posty: 926
Rejestracja: 15 gru 2012, o 21:06
Lokalizacja: Radom / Struga

Działanie w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej lub awarii sprzętu filtracyjnego

Postautor: Piter_c » 1 mar 2019, o 23:41

Działanie w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej lub awarii sprzętu filtracyjnego

Niniejszy wpis jest oparty o moje przemyślenia i doświadczenia i stanowi jedynie moją opinię. Chętnie poznam Wasze metody postępowania w takich sytuacjach.

W Radomiu sieć energetyczna jest raczej stabilna, a do wyłączeń prądu dochodzi rzadko. Większość z nich trwa bardzo krótko. Najdłuższe jakie odnotowałem nastąpiło jakoś latem 2017, kiedy podczas upałów elektrownie miały problem z wodą do chłodzenia turbin i były zmuszone wyłączać lokalnie prąd. Wtedy miałem dużo szczęścia, bo po pierwsze zauważyłem późno w nocy, że nie ma światła, a po drugie i chyba ważniejsze, poprzedniego wieczora wyczyściłem wszystkie filtry i zrobiłem podmiany wody. Z tego powodu nie podejmowałem żadnych działań, ale rzadko ma się tyle szczęścia. Rzadko też akwaryści posiadają spalinowy generator prądu, który włącza się automatycznie przy braku zasilania z sieci., choć hodowle powinny być w takowe wyposażone. Z drugiej strony coraz częściej spotykamy w domach akwaria, w których życie kosztowało więcej niż dobry samochód. Osobiście rozważałbym posiadanie takiego generatora, także w przypadku posiadania szczególnie cennych i wrażliwych zwierząt, np. akwarium morskiego. Agregaty posiadają niestety ograniczoną moc, co może nie dać możliwości podłączenia wszystkich odbiorników. W takim przypadku w pierwszej kolejności do agregatu prądotwórczego powinien być podłączony system filtracyjny. W drugiej kolejności podłączamy pompy napowietrzające. Jeżeli bym projektował awaryjne zasilanie to zapewniłbym energię właśnie dla tych dwóch rodzajów urządzeń, zwłaszcza, że są one często tożsame – pompy zasilają często filtry powietrzne.
Jeżeli mamy bardziej wydajny system zasilania awaryjnego możemy rozważycz podłączenie przynajmniej części grzałek w akwariach. Przy okazji należałoby przypomnieć, że dobrą praktyką jest stosowanie więcej niż jednej grzałki w zbiorniku, tak aby zwarcie termostatu w jednej nie spowodowało nam szkód. Najmniej istotnymi odbiornikami energi elektrycznej w akwariach podczas braku dostaw energii są źródła oświetlenia. Te rzadko są podłączane do systemów awaryjnych.

Nie to jednak miało być głównym tematem tego wpisu. Akwaryści najczęściej nie posiadają zasilania awaryjnego i poniższe rozważania będą dotyczyć takiego przypadku.

I. Co należy zrobić kiedy odkryjemy brak prądu?

Tu możemy mieć trzy podstawowe sytuacje:

1. Wszystko działa, ale odkryliśmy, że w międzyczasie mogło nie być energii.
W takim przypadku, jeżeli nic złego nie dzieje się w akwariach należy spróbować oszacować czas wyłączenia prądu. Jak to można zrobić:
Niektóre wlączniki czasowe pracują tylko wtedy, jeżeli w gniazdku jest proąd, dlatego warto dbać o dokładne ich ustawienie, dlatego że przesunięcie czasu na takim włączniku będzie równe okresowi braku energii.
Wywiad środowiskowy tj. może sąsiedzi lub ktoś znajomy w okolicy był w domu podczas wyłączenia prądu.
Zegary zasilane z sieci energetycznej np. zegar w mikrofalówce. Co prawda nie pozwoli to na pełne oszacowanie przerwy w zasilaniu, ale zresetowany zegar przynajmniej odmierzy nam czas od ostatniego włączenia. Zawsze mamy jakieś dodatkowe dane.
Jeżeli widzimy niepożądane lub jakieś nietypowe reakcje, czy w najgorszym przypadku padanie zwierząt, należy natychmiast wyłączyć firlty i przystąpić do podmiany wody. Wystąpienie substancji trujących upoważnia nas do podmiany od 40 nawet do 60-70 procent wody w drastycznych sytuacjach. W przypadku bardziej wrażliwych gatunków oczywiście nie może być to woda nieprzygotowana o innych parametrach.
2. Zastajemy brak energii elektrycznej.
W tym przypadku pierwsze i najważniejsze to należy wyłączyć wszystkie filtry z sieci. Może to zapobiec zatruciu wody i ewentualnym stratom. Jeżeli prądu brakowało przez dostatecznie długo, w filtrach mogły zajść procesy gnilne, brak tlenu powoduje w takim przypadku uśmiercenie bakterii tlenowych, a szybko namnażające się bakterie beztlenowe zaczynają produkować siarkowadór i inne świństwa.
Można teraz próbować oszacować czas wyłączenia jak w punkcie 1, ale skoro już odkryliśmy już taką sytuację przy małej ilości filtrów lepiej je po prostu wyczyścić i nie ryzykować.
3. Jesteśmy świadkami wyłączenia dostawy energii.
W takim przypadku, jeżeli trwa to dłużej niż kilka minut, wyłączamy filtry z sieci. Jeżeli mamy w akwariach bardziej wrażliwe zwierzęta, dobrze jest mieć w takim przypadku pompy powietrza na baterie, które natychmiast należy uruchomić, jeżeli istnieje groźba uduszenia zwierząt. W takim przypadku należy pamiętać, że oprócz braku ruchu wody, czy napowietrzania z pompy powietrza (brzęczyka), możemy mieć doczynienia ze zużywaniem tlenu przez rośliny. Jeżeli jest ich dużo, np. w akwarium w stylu holenderskim, zapasy tlenu zostaną szybko zużyte. Dodatkowym środkiem pomocniczym w takiej sytuacji mogą być podmiany wody, zwłaszcza jeżeli zauważymy charakterystyczne reakcje zwierząt na brak tlenu. Dodanie świeżej, lepiej natlenionej wody (w przypadku bardziej odpornych zwierząt nawet z kranu) zwiększy szanse na przeżycie. Jeżeli zrobimy wszystko co jest możliwe możemy przystąpić do mycia filtrów – i tak będzie trzeba to zrobić.

A co z awarią sprzętu? Może to być równie niebezpieczne jak brak prądu. Załóżmy sytuację, że mamy w akwarium jeden filtr, który filtruje i napowietrza a awaria nastąpiła późnym wieczorem. Jeżeli nie mamy zapasowego filtra, czy choćby pompy powietrza czekanie z działaniem do rana jest ryzykowne. Oczywiście znajomy akwarysta powinien pomóc w takiej sytuacji o każdej porze dnia i nocy, jeżeli oczywiście dysponuje sprzętem. W przypadku ratowania życia zwierząt nie wstydzimy się prosić o pomoc. W sytuacjach krytycznych doraźnie może pomóc podmiana wody.

Uwaga!
Jeżeli mamy do czynienia z awarią zasilania lub filtracji odstępujemy od karmienia zwierząt do czasu przywrócenia stanu normalnego w zbiornikach. Jeżeli awaria nastąpiła w trakcie karmienia, jeżeli to jest możliwe do zrobienia należy rozważyć szybkie zebranie pokarmu.
Szybciej można się ze mną skontaktować poprzez email: piter_c(malpa)czat.onet.pl

Wróć do „Sprzęt”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości