Filtracja podżwirowa

Dowiedz się czegoś na temat sprzętu do twojego akwarium.
Awatar użytkownika
Olga

Filtracja podżwirowa

Postautor: Olga » 24 gru 2015, o 23:25

Zastanawiam się nad zastosowaniem filtracji podżwirowej w kostce roślinnej (pojemność 30L), podłoże ADA. Warto? Proszę o szczerość. Mam dwa filtry do wyboru, nie wiem, który wybrać.

Piter_c

Re: Filtracja podżwirowa

Postautor: Piter_c » 25 gru 2015, o 10:57

Generalnie filtracja podżwirowa to świetny pomysł. Mało detrytusu w akwarium roślinnym, a więc podłoże się szybko nie zamula, stosunkowo duża powierzchnia filtracji, łatwiejsze maskowanie filtra i pewnie parę innych.

Ale...

No właśnie, zawsze jest jakieś ale. O wszystkim decyduje podłoże, które musi mieć taką gradację, aby nie zasypywała wolnej przestrzeni pod podłożem.
Ostatnio zmieniony 25 gru 2015, o 13:43 przez Piter_c, łącznie zmieniany 1 raz.
Szybciej można się ze mną skontaktować poprzez email: piter_c(malpa)czat.onet.pl

Awatar użytkownika
Olga

Postautor: Olga » 25 gru 2015, o 12:53

Dobierając podłoże brałam to pod uwagę. Chciałam się jednak upewnić, czy podjęłam słuszną decyzję. Dziękuję za odpowiedź. Temat jednak w dalszym ciągu nie jest do zamknięcia, gdyż akwarium będę zakładać dopiero w poniedziałek. Gdyby ktoś z Was zechciał się jeszcze wypowiedzieć - będę wdzięczna.

Piter_c

Postautor: Piter_c » 25 gru 2015, o 13:43

Jest jeszcze problem pewnych preferowanych przepisów na zakładanie akwarium roślinnego.
Na dno sypie się zmielony węgiel aktywny, dodaje bakterie i czasem jakiś nawóz. W przypadku filtra podżwirowego takie podejście jest nierealne, no chyba że nie obejmie on całej powierzchni dna. Problematyczne staje się też użyźnianie podłoża niektórymi susbtratami, czy kulkami gliniano-torfowymi.
Szybciej można się ze mną skontaktować poprzez email: piter_c(malpa)czat.onet.pl

Awatar użytkownika
Garry
Administrator
GG: 4661042
Kontaktowanie:

Postautor: Garry » 25 gru 2015, o 14:52

W małym akwarium bardzo wygodna rzecz ale tak jak napisał Piotr, wyssie te złe i te dobre rzeczy.
Obecny litraż, coś koło 2000L. Ale to chyba nie ostatnie słowo :) http://www.garrarufa.strefa.pl

Obrazek

Awatar użytkownika
Olga

Postautor: Olga » 25 gru 2015, o 19:24

Biorąc pod uwagę Wasze zdanie i czytając sporo, chyba nie zaryzykuję.

Wróć do „Sprzęt”