Jonizator

Dowiedz się czegoś na temat sprzętu do twojego akwarium.
Promil

Jonizator

Postautor: Promil » 6 sty 2016, o 23:21

Czy ktos z was uzywa jonizatora ? Jakie sa wasze opinie ?

[ Post napisany z Android ] urządzenie mobilne

Piter_c

Re: Jonizator

Postautor: Piter_c » 6 sty 2016, o 23:48

Nie używałem, dlatego moja opinia będzie tylko teoretyczna:
- nie ma powodów, aby zakładać, że jonizator nie zabija patogenów i zarodników glonów,
- niestety nikt mi nie potrafił wytłumaczyć dlaczego ma pomijać dobroczynne bakterie biorące udział w cyklu azotowym,
- jonizator rozpyla chmurę jonową po całym zbiarniku, a lampa UV działa punktowo, dlatego uważam, że dla cyklu azotowego może to być bardziej destrukcyjne niż lampa UV używana z umiarem,
- w akwariach roślinnych z niewielką ilością lub bez zwierząt, z dojrzałym filtrem powyższe może być jednak do zaakceptowania,
- ponieważ jonizator wykorzystuje zjawisko elektrolizy, która w skrócie powoduje rozpad cząsteczek na jony, to oprócz pojawienia się w ten sposób niektórych dobroczynnych pierwiastków śladowych, które mogą być korzystne dla roślin, mogą pojawić się także te niekorzystne, np. miedź. Wszystko zależy co zawiera nasza woda i co hodujemy w akwarium. Jeżeli sami ją tworzymy dosypując odpowiednie związki do wody z filtra RO można wyeliminować tę wadę, pod warunkiem, że mamy pełną świadomość tego co sypiemy.

Poszukaj wątku na forum, była już o tym mowa w odniesieniu do jonizatora DIY.
Szybciej można się ze mną skontaktować poprzez email: piter_c(malpa)czat.onet.pl

Awatar użytkownika
Garry
Administrator
GG: 4661042
Kontaktowanie:

Re: Jonizator

Postautor: Garry » 7 sty 2016, o 13:49

Dodatkowo ostatnio już jest opinia że jakakolwiek jonizacja czy to powietrza czy też wody jest szkodliwa.
Obecny litraż, coś koło 2000L. Ale to chyba nie ostatnie słowo :) http://www.garrarufa.strefa.pl

Obrazek

Wróć do „Sprzęt”