Ktoś wie jak to działa?

Czyli zrób to sam. Jeśli zrobiłeś coś ciekawego do swojego akwarium pochwal się tym i pomóż innym.
Awatar użytkownika
Redakcja

Ktoś wie jak to działa?

Postautor: Redakcja » 24 kwie 2019, o 17:55

Nowy temat w DIY. Jeżeli odkryjemy jak coś działa, możemy to samemu spróbować zrobić. Jeżeli znajdziecie jakieś wynalazki akwarystyczne, które nie są do końca jasne co do zasady działania, może razem spróbujemy dorobić teorię.

Na pierwszy rzut idzie - Automatyczne zatrzymanie dolewki. Ktoś ma pomysł jak to działa?

Przejdź do video
Więcej ciekawych informacji na profilu FB forum
https://www.facebook.com/akwarystykarad ... page_panel

Rafal22

Re: Ktoś wie jak to działa?

Postautor: Rafal22 » 25 kwie 2019, o 14:13

Ja bym obstawiał że jest tu podwójny mechanizm. Na początku zasada działania jest jak w spłuczce w toalecie: podnoszący się poziom wody unosi tą blokadę wypływu. Efekt jest wzmocniony wbudowanym magnesem który po przy nieznacznym zbliżeniu dolnej blokady powoduje gwałtowne podciągnięcie dolnej części blokady i silnym połączeniu go z górną (nieruchomą)częścią tej blokady. Nie wiem czy jasno opisałem o co mi chodzi, ale tak to sobie rozkminiłem :D

Awatar użytkownika
Piotrek

Postautor: Piotrek » 25 kwie 2019, o 14:32

Mam wątpliwości co do udziału siły wyporu w tym zatrzasku. Tak samo na FB wszyscy piszą o spłuczce w WC. Tu woda nalewa się powoli, poziom wody przyrasta bardzo wolno, widać że dolna część zatrzasku jest w pozycji skrajnej mimo zanurzenia w wodzie. Nagle jest delikatny ruch, ale nieadekwatny do szybkości przyrostu poziomu, który dalej najwyraźniej jest czymś wzmocniony i przyspieszony. Nie ma efektu pływania i przybliżania się, żeby jakiś magnes lub układ sprężynowy mógł zadziałać. Ja nie wiem jak to działa, ale pływak z magnesem, czy sprężyną nie kosztowałby 25 dolarów ... chyba by nie kosztował. Poza tym oni zgłosili na to patent, jak widać u źródła na fb.

Rafal22

Postautor: Rafal22 » 25 kwie 2019, o 15:04

Pływak w wc też nie od razu się podnosi (wielokrotnie przerabiałem temat podczas naprawy :D ). Dopiero w momencie kiedy siła przewyższy siłę ciążenia następuje drgnięcie "pływaka". Najwyraźniej to drgnięcie powoduje, że odległość jest wystarczająca aby zadziałały na siebie magnes i metal z obu połówek mechanizmu. A co do ceny ... jak by mi ktoś chciał zapłacić za spłuczkę 25 dolarów, to bym sprzedał :D innymi słowy - tyle jest coś warte ile ktoś chce za to zapłacić, a tu płaci się za pomysł a nie wartość materiału czy koszt wykonania.

Wróć do „DIY”