Pokrzywiony narybek Galaxy

Jeśli nie wiesz jak rozmnożyć jakiś gatunek ryby lub masz jakieś sukcesy w hodowli napisz o tym.
Rafal22

Pokrzywiony narybek Galaxy

Postautor: Rafal22 » 29 cze 2017, o 22:59

Witajcie. Mam problem z odchowaniem Rozbory galaxy. Ładnie się trą (trzymam je w akwa na wodzie RO), ikrę przenoszę do dobrze natlenionego pojemnika z wodą RO + szyszka olchowa, żeby ikra nie zapleśniała. Wylęg następuje niemal że w 100% .... i tu zaczynają się schody. Niektóre młode już w początkowej fazie rozwoju deformują się, a u niektórych deformacja pojawia się w późniejszym okresie. Deformacja polega na skrzywieniu rybki i znacznym upośledzeniu pływania. Młode skokami podpływają do góry a następnie opadają. Zmiana parametrów wody na bardziej twardą też nie przynosi efektów. Temperatura wody 22-23st.C. Karmię je mikronicieniami i tropical microbiovit (chyba tak to się nazywa). Zastanawiam się czy to nie wada genetyczna. Stadko podstawowe kupiłem hurtowo 10sztuk jak dopiero zaczynały się wybarwiać. Spotkał się już ktoś z takim problemem? Macie pomysł jak temu zaradzić, co jeszcze mogę zmienić?

Awatar użytkownika
Piotrek

Re: Pokrzywiony narybek Galaxy

Postautor: Piotrek » 30 cze 2017, o 10:04

A czy jakaś część narybku zachowuje zdrowy wygląd i czy jest jakaś przeżywalność w ogóle?

Piter_c

Postautor: Piter_c » 30 cze 2017, o 19:27

Wady genetycznych związanych z chowem wsobnym, jeżeli rodzice wyglądają normalnie, na pewno nie mogą być powszechne wśród narybku.
Mam podejrzenie, że problem może być w karmieniu. Ten narybek jest bardzo mały. Rozważyłbym, przynajmniej przez kilka dni po tym jak zaczynają pobierać pokarm, karmienie pierwotniakami, drożdżami, ewentualnie czymś takim: http://www.zoologiczny.sklep.pl/JBL_Art ... GAodPwsGQg

Dopiero jak wzrost rybek byłby zauważaliny rozważyłbym artemię (świeżo wyklutą, ponieważ ona też szybko rośnie), węgorki octowe i jako ostateczność nicienie mikro, które są wysokokaloryczne, ale, moim zdaniem, nie powinny być pokarmem podstawowym, a raczej uzupełniającym.

Nie piszesz nic o wielkości zbiornika, im mniejszy zbiornik tym łatwiej popsuć w nim wodę, bo młody narybek nigdy nie zjada całości pokarmu.

Ten pokarm tropicala dla narybku to według mnie porażka i nadaje się co najwyżej dla młodych żyworódek, choć też byłbym ostrożny jeżeli chcemy mieć dobry wzrost.
Szybciej można się ze mną skontaktować poprzez email: piter_c(malpa)czat.onet.pl

Rafal22

Postautor: Rafal22 » 1 lip 2017, o 23:22

Nawet te pokrzywione żyły, ale były tak znacznie zdeformowane, że poszły na karmę. W chwili obecnej ok 30-40% narybku wygląda normalnie. Mają po ok 1cm. Mają już dwa miesiące. Zbiornik do odchowu małych ma 30l, ale wypełniony jest w ok 1/2. A co do pokarmu, to szukałem tego JBL, ale nie znalazłem. Założyłem też hodowlę pantofelka, ale ciężko karmić ryby czymś czego nie widać- podawałem im odmierzoną objętość z tej hodowli. Narybek Galaxy jest bardzo mały, ale na początku podawałem węgorka (po tych pantofelkach), później mikronicienie + ten tropical. Może spróbuję jeszcze z tymi drożdżami. Puki co wyjąłem z akwarium pojemnik do zbioru ikry i do puki nie opracuję skutecznej metody odchowu młodych, to zawieszam "program" rozmnażania Galaxy.

Rafal22

Postautor: Rafal22 » 11 gru 2018, o 19:48

Odświeżę troche moje zapytanie i podpowiem gdyby ktoś miał kiedyś podobny problem. Odpuściłem sobie zbieranie ikry do osobnego akwarium. Odławiam obecnie narybek, który został wessany do filtra kubełkowego i odchowuje je w kotniku, który jest wstawiony w akwarium ogólnym ( kotnik taki z drobniutkiej siatki). W obecnej chwili 100% młodych rozwija się prawidłowo i po podrośnięciu i wypuszczeniu ich do akwarium ogólnego, wszystko jest ok.

Awatar użytkownika
Redakcja

Postautor: Redakcja » 13 gru 2018, o 20:08

No, ciekawe. Zmiana parametrów, temperatury, czy samo oddziaływanie powietrza na ikrę?
Więcej ciekawych informacji na profilu FB forum
https://www.facebook.com/akwarystykarad ... page_panel

Awatar użytkownika
Garry
Administrator
GG: 4661042
Kontaktowanie:

Postautor: Garry » 13 gru 2018, o 20:51

A mnie się wydaje że wcześniejsze przedkładanie ikry, w tym chwilowe obniżenia temperatury miały wpływ na krzywiznę.

Jak ikra została w akwarium a przeniesione zostały tarlaki to nie było później "niespodzianek".
Obecny litraż, coś koło 2000L. Ale to chyba nie ostatnie słowo :) http://www.garrarufa.strefa.pl

Obrazek

Rafal22

Postautor: Rafal22 » 17 gru 2018, o 10:15

Ewidentnie nagła zmiana parametrów wody i być może chwilowy wpływ powietrza mają wpływ na rozwój narybku. Człowiek na błędach się uczy, szkoda mi tylko tych maluchów :(

Wróć do „Rozmnażanie ryb”