Sevellia linneolata

Jeśli nie wiesz jak rozmnożyć jakiś gatunek ryby lub masz jakieś sukcesy w hodowli napisz o tym.
Rafal22

Sevellia linneolata

Postautor: Rafal22 » 22 gru 2019, o 21:16

Witajcie. Na Święta marzenia się spełniają :D
We wrześniu pisałem w temacie "moje marzenie akwarystyczne", że chciał bym rozmnożyć przylgę siatkowaną. Około rok temu kupiłem stadko 10 sztuk i rozpocząłem przygodę z tą rybką. Pływały sobie z rozborą plamistą i galaxy + do tego stadko krewetek. Woda RO + sole mineralne, bez ogrzewania (w pokoju w którym stoi akwarium, temperatura nie spada poniżej 22stC). Do tego filtr z napowietrzaczem + dodatkowe napowietrzanie. W lecie obserwowałem zachowanie przypominające tarło, ale samego momentu rozrzucania ikry nie udało mi się uchwycić. W Październiku założyłem drugie akwarium - typowy biotop strumień górski. Na dnie 80 % to kamienie a reszta piach, silny nurt, skąpa roślinność, bez ogrzewania, mocna filtracja z silnym napowietrzaniem. Do tego zbiornika zakupiłem drugie stadko przylg - 10 sztuk. Rozważałem opcję przeniesienia osobników z pierwszego akwarium do tego - typowo strumieniowego, ale jakoś nie mogłem się zabrać za ich odłów (jest to dość trudne, gdyż nawet wyjęte z wody nie chcą odczepić się od szyby). Patrzę dziś, a tu taka niespodzianka, i to w tym pierwszym zbiorniku:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
zdjęcia słabe, bo robione na szybko telefonem i drżącymi rękami :D
Malucha widziałem tylko jednego. Na razie nie przypomina kształtem osobnika dorosłego. Nie jest taki spłaszczony, tylko wrzecionowaty, a jego płetwy nie tworzą jeszcze takiej przyssawki. Dla porównania osobnik dorosły:
Obrazek
Obrazek
Jednak jest już na tyle duży, że nic w tym akwarium mu nie zagraża. Czytałem, że te rybki rosną bardzo powoli, więc myślę że to tarło, które latem obserwowałem musiało być skuteczne :) Ciekawi mnie ile w sumie maluchów się uchowało. Połowę dna stanowią spore kamienie, między którymi te ryby uwielbiają się chować.
Ps. znowu zapomniałem jak wstawiać zdjęcia żeby od razu się wyświetlały, więc podałem link do tych zdjęć.
Ostatnio zmieniony 22 gru 2019, o 22:56 przez Piter_c, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wstawione BBCode [img] i linki do zdjęć

Awatar użytkownika
Piter_c
Administrator

Re: Sevellia linneolata

Postautor: Piter_c » 22 gru 2019, o 23:00

To prawdopodobnie pierwsze rozmnożenie tych przylg w Radomiu. Gratulacje :) :piwo: :soczek: :setka:
Jakbyś miał lepsze fotki malucha, to by było super. Warto by udokumentować jakie są rożnice w budowie w porównaniu do dorosłych.
Szybciej można się ze mną skontaktować poprzez email: piter_c(malpa)czat.onet.pl

Rafal22

Postautor: Rafal22 » 23 gru 2019, o 08:25

Dzięki Piter. Maluch wyglądem przypomina małego kiełbika. Ciało ma wrzecionowate i na razie żadnego spłaszczenia grzbieto - brzusznego nie widać. Jedynie pyszczek ma na spodzie i plamki na ciele przypominają ubarwienie dorosłych. Ten maluch wylazł ze swojej kryjówki najprawdopodobniej zwabiony tabletką serra dla ryb dennych. Będę polował, jak ustrzele lepsze fotki to wrzucę.

Awatar użytkownika
Piotrek

Postautor: Piotrek » 23 gru 2019, o 11:24

No nieźle, nieźle. Fajnie by było gdyby pokazało się więcej maluchów. Coś mi się wydaje, że to może być sukces na skalę całej Polski. Niewielu akwarystów próbuje rozmnażać te ryby w naszym kraju.

Do poczytania dla zainteresowanych.
https://akwa-mania.mud.pl/ryby-i-roslin ... s/57679-2/

Wróć do „Rozmnażanie ryb”