ASAP 300 i ASAP 500 po ok. 5 latach użytowania

Jak w nazwie działu - opisujemy używany przez nas sprzęt
Awatar użytkownika
Piter_c
Administrator

Postautor: Piter_c » 6 kwie 2019, o 19:01

Nie będę pokazywał swoich starych 5 letnich filtrrów. Tu możecie zobaczyć jak wygląda nowy fitlr;

Przejdź do video

Generalnie ASAP 500 różni się głównie od ASAP 300 wielkością i nieznacznie przepływem. Poza tym ASAP 300 ma witrnik bezpośrednio pod pojemnikiem na gąbkę w osi pionowej filtra, natomiast ASAP 500 ma w głowicy z boku zdejmowaną klapkę, a wirnik jest umieszczany poziomo w stosunku do osi filtra. Niestety wbrew deklaracjom producenta, przynajmniej na moich egzemplarzach filtry te nie róznią się również mocą, a są wręcz identyczne. Przynajmniej na moim mierniku nie jestem w stanie wychwycić znaczącej różnicy. Tak było 5 lat temu i tak jest teraz.

Zalety filtrów:
najważniejsza to ta, że od 5 lat działają bezawaryjnie,
łatwe roznieranie i czyszczenie
typowe czyszczenie gąbki może odbywać się bez odklejania głowicy poprzez wykręcenie pojemnika z gąbką, tak samo łatwo potem górny pojemnik założyć
jeżeli zanużymy w wodzie dolną część filtra, to wylot znajdujący sięna górze może być wysoko nad taflą wody, co daje możliwość zastosowania w nietypowych zbiornikach czy terrariach gdzie woda zajmuje część zbiornika i jest płytka.
Względnie dobra wydajność, przynjamniej mnie zadowala, choć mogłoby być lepiej.
Stosunkowo małe zużycie mechaniczne wirnika po 5 latach pracy – przyrost konsumpcji enegii, ok. 6%.
Względnie dobry stan gąbek po 5 latach.

Wady
filtr bardziej nadaje się do mieszania wody niż do filtracji. Jeżeli jest więcej detrytusu jest rozpylana na akwarium, dlatego u mnie pracuje tylko w akwariach jako, gdzie praktycznie nie ma co filtrować lub jako filtr wspomagający ruch wody np. zbrojniki go lubią, choć maluchy potrafią do niego wejść od strony wylotu.
Jednak zużycie energii jest wadą – ok. 8W, zwłaszcza jeśli porównuje się go z w sumie funkcjonalnie podobnym EHEIM PICK-UP 2010, który zużywa poniżej deklarowanego przez producenta 6W, a jest wydajniejszy i lepszy, jeżeli chodzi o jakość filtracji. Poza tym jest to trochę wkurzające, jeżeli obok stoi spory kubełek JBL Cristal Profi Greenline e901 i zużywa tylko 11W.
Niestety przyssawki już po roku nie spełniały swojej funkcji (te z EHEIM PICK-UP wytrzymały 3 lata).

Teraz parę słów o pomiarach.
ASAP 300
Deklaracja producenta to: 4,2 W
Pomiar sprzed 5 lat: 7,13 W
Pomiar dzisiejszy: 7,59 W

ASAP 500
Deklaracja producenta to: 5 W
Pomiar sprzed 5 lat: 7,13 W
Pomiar dzisiejszy: 7,59 W

Wszystkie pomiary robiłem po wyczyszczeniu wirników i komory wirnika. (Przypominam, że brudny wirnik zwiększa zurzycie energii, dlatego warto go czyścić częściej niż raz na rok, choć może nie co tydzień)
Powyższe pomiary są sprowadzone do napięcia sieciowego znamionowego 230 V, w rzeczywistości u mnie w gniazdku jest zawsze co najmniej 240V. Ostatnio zmieżona u mnie moc to 8,12W przy 246 V w gniazdku.
Szybciej można się ze mną skontaktować poprzez email: piter_c(malpa)czat.onet.pl

Wróć do „Recenzje, testy sprzętu akwarystycznego”