Jakie ryby do nanoakwariów?

Propozycje i pytania dotyczące obsad naszych zbiorników
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 610
Rejestracja: 7 sty 2013, o 11:59
Lokalizacja: Radom / Obozisko

Jakie ryby do nanoakwariów?

Postautor: Piotrek » 11 wrz 2017, o 12:45

Jakie ryby do nanoakwariów?

Jakie ryby do małych zbiorników / ryby do kostki 30l / jakie ryby w kostce / Jakie ryby do kostki 20 litrów itd.

Na grupach FB pytanie w różnych odmianach pojawia się bez przerwy. Choć pytanie jest jak najbardziej zasadne, to ilość ignoranckich odpowiedzi przekroczyła już wszelkie horyzonty głupoty. Tak sobie więc myślę, że na Radomskim Forum mógłby być taki wątek w którym byłaby w miarę pełna informacja o rybach do trzymania w kostkach 20-40 litrów. Pewnie kiedy zostanie zeskanowany przez boty wyszukiwarek, zyskamy trochę odwiedzin.

Osobiście uważam, że długotrwałe trzymanie ryb w zbiornikach poniżej 20l nie powinno mieć miejsca. Tu jest moja granica. Nie poznałem w swoim życiu akwarystycznym ryby, która by się nadawała do takich warunków.

Pierwszą i najbardziej oczywistą propozycją jest bojownik wspaniały. Ponieważ korzysta on z powietrza atmosferycznego niektórzy zalecają, że można trzymać go nawet bez filtra. Dajemy jakieś rośliny pływające.Jestem też zwolennikiem sadzenia roślinek w podłożu lub dodania microsorium albo anubiasa. Rośliny raczej nie wymagające dużej ilości światła ze względu na możliwość przesłonięcia przez rośliny pływające, a także lepsze samopoczucie bojownika. Niezbędny sprzęt to oczywiście grzałka i szyba nakrywowa zbiornika, ze względu na to, aby nasz bojownik nie przeziębił sobie układu oddechowego - labiryntu. Ja jestem zwolennikiem dodania jakiegoś filtra do takiego zbiornika. Najlepiej jakaś głowica z możliwością regulacji przepływy, żeby strumień wody był niewielki, czy wręcz minimalny. Taki ruch wody ujednolici nam temperaturę w zbiorniku.

Za jakiś czas, jak będę częściej w domu to jeszcze dorzucę coś w tym wątku. Chodzi mi po głowie co najmniej kilka gatunków, które mogą żyć w takiej kostce. Namawiam do rozwijania wątku.

Kondzio79
Posty: 56
Rejestracja: 11 kwie 2017, o 12:59

Re: Jakie ryby do nanoakwariów?

Postautor: Kondzio79 » 11 wrz 2017, o 17:50

Ja do takich kostek oczywiście polecam...krewetki ;)

Wysłane z mojego T1-A21w przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Garry
Administrator
Posty: 2305
Rejestracja: 22 lis 2012, o 14:21
GG: 4661042
Lokalizacja: Radom/ Gołębiów
Kontaktowanie:

Re: Jakie ryby do nanoakwariów?

Postautor: Garry » 12 wrz 2017, o 10:14

U Damianosa pierwszy raz widziałem drobniczkę jednodniówkę i moim zdaniem jest to odpowiednia rybka do takich akwariów.
Obecny litraż, coś koło 2000L. Ale to chyba nie ostatnie słowo :)

Awatar użytkownika
Piter_c
Administrator
Posty: 929
Rejestracja: 15 gru 2012, o 21:06
Lokalizacja: Radom / Struga

Re: Jakie ryby do nanoakwariów?

Postautor: Piter_c » 16 wrz 2017, o 23:21

Moja propozycja do nanoakwariow - Szczupieńczyk karłowaty (lat. Epiplatys annulatus, Boulenger 1915). Fishbase określa je jako bardzo trudne w hodowli akwarystycznej. Trochę przesadzili, niemniej na pewno nie jest to ryba dla początkujących.
http://www.fishbase.org/summary/Epiplatys-annulatus
Obrazek

„Niepokaźna i delikatna rybka, która zadziwia temperamentem i zjawiskową kolorystyką w przypadku samców. Uroda Epiplatys annulatus graniczy z pięknem absolutnym – z jednej strony , a z bazarowym kiczem – z drugiej. I jest do tego stopnia uderzająca, że nikogo nie pozostawia obojętnym: ani wyrafinowanego estety, ani nieokrzesanego gbura.”
Paweł Czapczyk


Szczupieńczyki karłowate to prawdziwe maluchy, rzadko przekraczają 3,5 cm długości, z tym że samice, czyli ta brzydsza płeć :), dorastają tylko do ok. 2 cm. Przypominają nieco szczupaka w miniaturce, czyli rurkę przypominającą torpedę zakończoną pyskiem skierowanym do góry z jednej strony, a ogonem w kształcie płomyka jako napędem z drugiej strony.
Ryba pochodzenia afrykańskiego, a więc z zapotrzebowaniem na podgrzewaną wodę w akwarium do ok. 24 stopni, podwyższamy ją na okres tarła do ok. 26. Spotyka się ją w ciepłych, często bardzo płytkich partiach wody miękkiej o odczynie kwaśnym (pH 5-6,5, twardość powyżej 5 dGH), sporadycznie także w wodzie słonawej. I tu pojawia się pierwsza trudność. Nie można wrzucić tych ryb do każdej wody i liczyć, że będziemy się nimi długo cieszyć.
Co do rozmiaru akwarium, to w kostce 30x30x30 możemy trzymać najmniejszy haremik, czyli samiec + dwie samice, choć osobiście rozważyłbym budowę zbiornika o podobnej pojemności, ale wysokości tylko 20 cm. Da to lepszy efekt wizualny i większą powierzchnię tafli wody do zagospodarowania. Na dno dajemy piasek rzeczny, jakieś suche liście i szyszki olchy dla zakwaszenia wody i uwolnienia związków humusowych. Dobrze jest też dodać jakiś rozłożysty korzeń z wieloma odgałęzieniami dobry do ukrycia się dla udręczonych w zalotach samic. Wskazana jest też jakaś roślinność, z tym że ze względu na raczej konieczną obecność roślin pływających np. wgłębki lub paproci pływających, powinny to być rośliny cieniolubne. Ryby te wymagają obecności czegoś na powierzchni. Chowając się w cieniu czują się bezpieczne i nie są zestresowane. Montujemy też filtr w akwarium, ale taki, żeby zapewnił minimalny ruch wody. W przypadku głowic, nawet tych najmniejszych, w grę wchodzą takie, które mają regulację przepływu. Osobiście rozważyłbym małą kaskadę.
Jeżeli jakieś towarzystwo dla tego szczupieńczyka, to raczej krewetki i ślimaki. W nanoakwarium 30l raczej nie dawałbym dodatkowych ryb, które i tak trudno jest dobrać do tego gatunku, aby dobrze się czuł.
Podsumowując, ryba dość trudna, dla ambitniejszych akwarystów, ale piękna kolorystycznie i pełna ciekawych zachowań, jeżeli stworzymy jej dobre środowisko. No i można się pochwalić przed innymi akwarystami czymś oryginalnym. Namawiam też do prób rozmnożenia, jeżeli ryby się zadomowią.
Szybciej można się ze mną skontaktować poprzez email: piter_c(malpa)czat.onet.pl

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 610
Rejestracja: 7 sty 2013, o 11:59
Lokalizacja: Radom / Obozisko

Re: Jakie ryby do nanoakwariów?

Postautor: Piotrek » 21 wrz 2017, o 07:08

Uzupełniając skąpą w słowa, aczkolwiek niewątpliwie trafną wypowiedź Garrego. :)

Drobniczka jednodniówka (lat. Heterandria formosa; eng.Least Killifish) - rodzina piękniczkowatych

Pochodzi z niewielkich zbiorników wschodnich stanów USA. Zamieszkuje wody słodkowodne, ale i słonawe.

Samiec 1,5-2cm, samica ponad 3cm.

Można je trzymać w nieogrzewanych zbiornikach. Wytrzymuje spadki temperatur nawet poniżej 10°C. Powinno się unikać przegrzewania ryb latem, choć są w stanie wytrzymać kilka dni nawet w 30 st.

Ponieważ ryby te występują w wodach stojących nie przepadają za zbytnim ruchem wody. Wiele źródeł mówi o możliwości trzymania ich w zbiornikach bez filtracji, przy dużych cotygodniowych 30-40% podmianach wody. Wskazane jest utrzymywanie roślinności, łącznie z roślinnością pływającą, co niweluje stres i daje większą pewność sieibie.

Niestety ryby te nie żyją długo. 2-latki to są już sędziwe staruszki i raczej nie dożywają takiego wieku.

Ponieważ ryby te nie nadają się do zbiorników wielogatunkowych, nie tylko ze względu na rozmiar, ale i możliwość przegrywania rywalizacji o pokarm, małe akwaria wydają się dla nich dobrym rozwiązaniem. Choć lepiej trzymać je w większych zbiornikach, w większej ilości.

Znalazłem źródło które podaje że można trzymać parę w 10l. Myślę że to lekka przesada, ale w 30l i akwarium ustawionym w spokojnym miejscu powinny dać sobie radę w parze lub nawet w zestawie 1+2.

http://www.seriouslyfish.com/species/he ... a-formosa/Do tego dodałbym jeszcze:Drobnotka Nadobna (lat. Neoheterandria elegans eng. Tiger Teddy, mosqu or midget livebearer)

Rozmiar 1,5 samce i 2,5 cm samice

Zamieszkuje dorzecza rzek Rio Truando i Rio Atrato w Kolumbii. Jest to dość rzadki endemit. Ryba raczej, jak drobniczka, do akwarium jednogatunkowego, zwłaszcza jeżeli rozważamy nanoakwaria.

Drobniczki i drobntki zazwyczaj nie zjadają swojego potomstwa. Oba te gatunku nie krzyżują się, jednak istnieją publikacje mówiące o problemach z rozmnażaniem drobnotek w towarzystwie drobniczek. Warunku stwarzamy w zasadzie identyczne jak dla drobniczek. Jedynie temperaturowo są mniej uniwersalne. Za graniczne temperatury dobrze jest przyjąć 18-26 st, choć w tych niższych raczej przestaną się rozmnażać. Optimum to 22 st.

https://en.wikipedia.org/wiki/Heterandria_formosaKończąc temat żyworódek, myślę że gupiki endlera jak najbardziej nadają się do nanoakwariów. Zestaw 1+2 w 30l można spokojnie trzymać.

Generalnie w tak małym akwarium przy żyworódkach pojawia się problem potomstwa. Nie ma w nich miejsca na to, żeby maluchy dorastały, dlatego moim zdaniem powinno się młode usuwać z takiego zbiornika, aby nie powstała w krótkim czasie zupa rybna, zamiast misternie zaprojektowanego akwarium.

Awatar użytkownika
Olga
Posty: 277
Rejestracja: 13 gru 2015, o 18:57

Re: Jakie ryby do nanoakwariów?

Postautor: Olga » 21 wrz 2017, o 08:35

Co powiecie o Niebiańskim Danio perłowym (Galaxy)? Moja opinia nie jest jednoznaczna.

Ciekawą rybką jest Razbora plamista oraz borneańska.

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 610
Rejestracja: 7 sty 2013, o 11:59
Lokalizacja: Radom / Obozisko

Re: Jakie ryby do nanoakwariów?

Postautor: Piotrek » 22 wrz 2017, o 12:39

Olga pisze:Co powiecie o Niebiańskim Danio perłowym (Galaxy)? Moja opinia nie jest jednoznaczna.

Ciekawą rybką jest Razbora plamista oraz borneańska.


Tematem są ryby do nanoakwariów.
Może powinienem przytoczyć definicję od razu na początku, dlatego teraz poprawiam swój błąd.
Za nanoakwaria uważa się zbiorniki o pojmności brutto co najwyżej 60 litrów.

Z tego punktu widzenia Twoja propozycja jest jak najbardziej trafna. Moim zdaniem w 60, czy nawet 50 litrach stadko takich kąsaczowatych, czy nawet większych neonów można trzymać IMHO. Ale rolę tego wątku widzę w określeniu granic, czyli jaki najmniejszy zbiornik dla danego gatunku. Tutaj problemem jest ruchliwość i stadność tych ryb. Jest jakiś ekspert od takich gatunków, który określiłby wyraziłby swoją opinię?

Ja miałbym problem z trzymaniem tego typu ryb w kostce 30l.

Awatar użytkownika
Piter_c
Administrator
Posty: 929
Rejestracja: 15 gru 2012, o 21:06
Lokalizacja: Radom / Struga

Re: Jakie ryby do nanoakwariów?

Postautor: Piter_c » 22 wrz 2017, o 19:33

Nie uważam sięza fachowca od tych ryb, ale swoje zdanie chętnie zaprezentuję.
Za pełnoprawne stado uważa się 8-10 sztuk tych ryb. W takiej grupie czują się nieźle, choć pełne zachowania stadne można najlepiej zaobserwować w dużo większych grupach i dużych zbiornikach.
Do kostki 30l też bym takich ryb nie wrzucił, moim zdaniem ryby te potrzebują się jednak rozpędzić i "wypływać". To tak trochę jakby psa husky wypuścić na korytarz zamiast pójść z nim na łono przyrody i spuścić ze smyczy. Pewien znany mi akwarysta zwykł mawiać, że stado ryb powinno mieć tak duże akwarium, że jeżeli są w jednym końcu akwarium to na pewno nie ma ich w drugim.
Myślę, że jeżeli naprawdę zależy nam na dobrostanie naszych ryb to takie stado powinno trafić do standardowych 54l i wtedy można nawet dołożyć kilka sztuk do tych dziesięciu.

Natomiast, jeżeli chcemy minimalizować litraż, to zbudujmy akwarium 30l o wysokości ok. 20cm (najlepiej D50xS30xW20). Te rybu nie potrzebują głębi. W naturze często można je spotkać na płyciznach (nie wiem czy wszystkie, może ktoś coś podkpowie).

Podsumujmy o jakich gatunkach mowa:
-razbora galaxy,
-razbora plamista,
-razbora borleańska,
-neon simulans,
-inne (może ktoś coś dorzuci :) ).

Ale jak zwykle w akwarystyce, której nie można zaliczyć do nauk ścisłych :) i chyba dobrze, każdy akwarysta ma własne granice kompromisu. Żeby nie być gołosłownym załączam film:
Przejdź do video
Szybciej można się ze mną skontaktować poprzez email: piter_c(malpa)czat.onet.pl

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 610
Rejestracja: 7 sty 2013, o 11:59
Lokalizacja: Radom / Obozisko

Re: Jakie ryby do nanoakwariów?

Postautor: Piotrek » 9 paź 2017, o 08:53

Przeczytałem ten wątek jeszcze raz i nasuwa się kilka pytań.

W nanoakwariach często ludzie chcą mieć jakiegoś "glonojada". W grę wchodzi IMHO tylko otosek. W takim razie ile może wynosić najmniejsze stado i w jakim najmniejszym zbiorniku można je trzymać?

Ludzie chcą mieć jakieś ryby denne. Są jakieś kiryski które mogą pływać w takich akwariach. Pytanie jak powyżej, jakie stado i w jakim akwa.

Jak duży zbiornik jest potrzebny na parkę tradycyjnych gupików?

Ma ktoś jeszcze inne propozycje do zbiorników nano?

Awatar użytkownika
Piter_c
Administrator
Posty: 929
Rejestracja: 15 gru 2012, o 21:06
Lokalizacja: Radom / Struga

Re: Jakie ryby do nanoakwariów?

Postautor: Piter_c » 14 paź 2017, o 15:33

Co do gupików to problemem nie jest mały litraż. W 30 czy nawet w 20l można parkę trzymać. Problemem są pojawiające się młode, które trzeba mieć gdzie odłowić albo oddać, ponieważ już po lekkim podrośnięciu pierwszego miotu nastąpi przerybienie. Z tego względu może to być trudniejsze niż się wydaje.

Ostatnio widziałem w Radomiu razbory kubotai, dorastają do 2,5 cm. Jakieś stadko w 40l można trzymać.

Co do ryb dennych to, kirysek pigmej, czy nawet kirysek karłowaty - stadko ok. 5-6 sztuk można trzymać w 30 litrach, choć lepiej, żeby to było spłaszczone 30l a nie kostka, ze względu na wielkość dna. W przypadku tych kirysków głownym problemem może być utrzymanie pH wody ok. 6,5.
Obrazek
http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/ ... pigmejski/
Obrazek
http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/ ... erpoplamy/

Co do "glonojadów" to za http://rybyakwariowe.eu mogę podać, że polecają stado otocinclus affinis - 6szt. do 30l, mam tutaj wątpliwości.

Co do otosków i kirysków mam pewien problem. Te ryby pasują mi do akwarium jako dodatek, a nia jako pełna obsada. Wydaje mi się że dodawanie czegokolwiek poza krewetkami i ślimakami do tego co podane powyżej nie wchodzi w grę (w 30l).

Dla jasności, kiryski - otoski, to propozycje oddzielnych obsad akwarium. Żeby były razem to mnożymy litraż x2.
Szybciej można się ze mną skontaktować poprzez email: piter_c(malpa)czat.onet.pl


Wróć do „Obsady”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości