Sum czerwonopłetwy (Phractocephalus hemioliopterus)

Atlas tworzony przez użytkowników, unikalne opisy, własne zdjęcia
Awatar użytkownika
Redakcja
Posty: 553
Rejestracja: 1 mar 2016, o 19:07

Sum czerwonopłetwy (Phractocephalus hemioliopterus)

Postautor: Redakcja » 7 maja 2016, o 08:23

Ryba którą często widujemy w małych akwariach. Sum czerwonopłetwy (Phractocephalus hemioliopterus). Niestety ryba często spotykana w sklepach, wpychana na siłę do niewielkich zbiorników akwariowych i skazane na karłowacenie. Osiąga rozmiar do 180 cm. Ja nie widziałem domowego akwarium, w którym mogłaby pływać taka ryba. 10000 litrów wydaje się za mało.
Ryba spotykana w Ameryce południowej, głównie w rzekach Orinoko i Amazonka, w takich krajach jak Kolumbia, Gujana Wenezuela, Ekwador, Boliwia, Peru, Brazylia.
Jeżeli już mamy dostatecznie duży zbiornik to zadbajmy niewielkie oświetlenie, można dołożyć płaskie kamienie i preparowane korzenie. Sumy te przekopują dno, dlatego radzi się zrezygnować ze żwirku np. na rzecz płaskich otoczaków. Żwir może uszkodzić delikatne skrzela podczas przesiewania. Temperatura wody od 21 do 26 stopnic Celsjusza, pH od 6 do 1,7 i twardość od 2 do 12. Niezbędna jest bardzo dobra filtracja, gdyż ryby są drapieżnikami i żarłokami, co sprzyja pojawianiu się w wodzia dużych ilości produktów przemiany materii. W stosunku do ryb o podobnym rozmiarze nie przejawia agresji, jednak ze wzlędu na rozmiar pyska na niewiele mniejsze ryby może zapolować.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Więcej ciekawych informacji na profilu FB forum
https://www.facebook.com/akwarystykarad ... page_panel

Wróć do „Atlas ryb akwariowych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości