Selekcja krewetek neocaridina

Krewetki, ślimaki i inne zwierzęta akwariowe
Awatar użytkownika
Piotrek

Selekcja krewetek neocaridina

Postautor: Piotrek » 22 maja 2019, o 09:33

Mam trochę doświadczenia z krewetkami RC i sakura red. Selekcja jest dość upierdliwa, szczególnie żeby utrzymać ładne sakury, ale i RC daje w kość jeżeli sobie postawimy wysoko wymagania.
I tu moje pytanie. Czy istnieją jakieś odmiany krewetek neocaridina, których selekcja jest w miarę łatwa (łatwiejsza niż innych odmian) i generalnie trzymają barwę? Jakie macie doświadczenia z selekcją?

Rafal22

Re: Selekcja krewetek neocaridina

Postautor: Rafal22 » 22 maja 2019, o 14:44

Ja doświadczenia na razie za dużego nie mam. Z kolorowych neocardin mam bloody mary, blue velvet i od kilku dni green jade. Jak na razie rozkręciła mi się hodowla velvetów. Ok 90 % potomstwa wychodzi mi ciemno-granatowe, prawie że czarne. Pozostałe 10% to takie, u których niebieski jest jaśniejszy. Zastanawiam się właśnie nad sensem selekcji w kierunku tych ciemniejszych (powszechnie wyżej cenionych), ponieważ mi bardziej podobają się te jaśniejsze, u których na pierwszy rzut oka widać że są niebieskie a nie dopiero jak się spojrzy pod światło. Bloody mary na razie tylko chodzą z jajkami (bo mam je krócej), ale też nie planuję zbyt rygorystycznej selekcji - jedynie odławianie wybitnie słabo wybarwionych osobników. Co do greenów -jeszcze nic nie planuję, bo te co do mnie przyszły, jeszcze są bardzo młode i nie wybarwione (zobaczymy co z nich wyjdzie jak się wybarwią, ale czytałem że to bardzo niestabilna linia). Z krewetek, których nie trzeba selekcjonować - nabyłem stadko babaulti green, z tym że kolor tych krewetek bywa bardzo zmienny w zależności od warunków i humoru robala :D

Awatar użytkownika
Piter_c
Administrator

Postautor: Piter_c » 23 maja 2019, o 19:47

Jakoś w październiku, czy listopadzie kupiłem chyba 8 sztuk neocaridina black sakura. Jakość wydawała się zadowalająca, no ale później na selekcję nie było czasu. Efekt jest taki, że czarne stanowią w tej chwili nieznaczącą miejszość. Sporo jest brązowych, brązowawych, czarnych z brązowym pasem na grzbiecie. Niestety ten brązowy wydaje mi się daleki od brązowego krewetek neocarifina schoko. Ale ostatnio zaczęły pojawiać się też pojedyncze takie sztuki.

Obrazek
Szybciej można się ze mną skontaktować poprzez email: piter_c(malpa)czat.onet.pl

Rafal22

Postautor: Rafal22 » 23 maja 2019, o 21:56

Ciekawe dokąd dalej doprowadzi taki brak selekcji i czy jest możliwe żeby po dłuższym czasie pojawiły się zwykłe szaraczki.

Awatar użytkownika
Piter_c
Administrator

Postautor: Piter_c » 23 maja 2019, o 23:42

Aż tak długo to nie wytrzymam. W czerwcu planuję wybrać najładniejsze i zacząć selekcję.
Szybciej można się ze mną skontaktować poprzez email: piter_c(malpa)czat.onet.pl

Rafal22

Postautor: Rafal22 » 11 sie 2019, o 14:02

Żeby nie zakładać nowego tematu, napiszę tu gdyż chodzi o selekcję neocardin. Jak już pisałem - mam stadko bardzo ciemnych blue velvet. Osobniki jasne pojawiają się sporadycznie, a ostatnio zauważyłem osobniki bardziej brązowe niż niebieskie. Zastanawiam się czy to efekt pokarmu shrimp natural dla krewetek czerwonych (sporadycznie im podaję w celu urozmaicenia diety), czy to efekt naturalnej selekcji w kierunku formy barwnej schocko?

Awatar użytkownika
Piotrek

Postautor: Piotrek » 12 sie 2019, o 09:19

W neocaridinach zawsze pojawia się jakiś "śmietnik". Dobrze jeżeli jest go mało. Sam pokarm nie spowoduje wybarwienia jeżeli krewetka nie ma odpowiedniego pigmentu. Może go jedynie wyostrzyć.

Możesz podać źródło swoich krewetek? Ostatnio rozglądam się trochę za czymś dobrym jakościowo.

Rafal22

Postautor: Rafal22 » 12 sie 2019, o 11:55

Moje blue velvet znalazłem na olx. Przyjechały do mnie z Białegostoku

Rafal22

Postautor: Rafal22 » 16 wrz 2019, o 15:12

Odświeżę trochę temat, a w zasadzie odniosę się do części mojej pierwszej wypowiedzi. Jak pisałem, mam min neocardina bloody mary i nie planowałem ich zbytnio selekcjonować. Wszystkie młode, które do mnie przyjechały, wybarwiły się na ciemno czerwony kolor, bez przebarwień itp. Ale niestety wśród młodych pojawiły się osobniki bardzo słabo wybarwione - do tego stopnia, że nawet trudno było by je podciągnąć po red cherry. Aż mi się nie chciało wierzyć, że z tak ładnie wybarwionych rodziców, wyszło tak słabo wybarwione potomstwo. Przeszło mi nawet przez myśl czy się nie skrzyżowały z babaulti green (choć w tabelach krzyżowań, jakie znalazłem, było zaznaczone że się nie krzyżują). Zmieniłem więc radykalnie plany co do tych krewetek - odłowiłem z całej gromady 7 najmocniej wybarwionych i przeniosłem do osobnego akwarium. teraz planuję tylko odławiać z młodych uzyskanych z tej grupki, osobniki słabiej wybarwione. Ma ktoś z forumowiczów tą formę barwną neocardiny? ciekaw jestem , czy u tych krewetek to normalne, czy mi trafiły się z mało stabilnej linii.

Awatar użytkownika
Piter_c
Administrator

Postautor: Piter_c » 17 wrz 2019, o 19:33

Trochę szperałem, pytałem, rozmawiałem o selekcji neocaridin i generalnie wszyscy mówią - chcesz mieć ładne, musisz selekcjonować. Jedyną osobą, która mówiła, że nie musi selekcjonować neocaridin był gość ze Shrimp Farm, a wypowiedź dotyczyła TYLKO blue pearl.

Przejdź do video

Wróć do „Inni mieszkańcy akwarium”