Filtr aquael turbo 500 vs aquael multikani 800

Dowiedz się czegoś na temat sprzętu do twojego akwarium.
qpens

Filtr aquael turbo 500 vs aquael multikani 800

Postautor: qpens » 28 cze 2019, o 12:11

Witam koleżanki i kolegów mam zamiar zmienić filtr bo ten co dostałem przy kupnie zestawu akwarium jest słaby i zastanawiam się nad tymi dwoma co w temacie akwarium 112l profilowe może ktoś podpowie który lepszy i ewentualnie jakie dodatkowe kosze można dokupić i dołożyć. Z góry dzięki i pozdrawiam

Awatar użytkownika
Redakcja

Re: Filtr aquael turbo 500 vs aquael multikani 800

Postautor: Redakcja » 28 cze 2019, o 17:32

Jedno co mogę napisać o filtrach Aquael to jest to, że musisz się liczyć z tym, że czerpią wiecej prądu niż wynika to z ich parametrów znamionowych.

Tak naprawdę filtr dobiera się bardziej do obsady niż do akwarium. Miałem kiedyś podobnej wielkości akwa z dwoma szczupieńczykami i prostym filtrem powietrznym własnej konstrukcji. Spokojnie dawał radę.
Więcej ciekawych informacji na profilu FB forum
https://www.facebook.com/akwarystykarad ... page_panel

Awatar użytkownika
Piter_c
Administrator

Postautor: Piter_c » 28 cze 2019, o 18:10

Po namyśle mogę odpowiedzieć tak bardzo ogólnie, także ze względu na to, że nie posiadam tych filtrów.

- Jeżeli wybieramy między tymi dwoma, to do mniejszej stałej obsady wybrałbym Aquael turbo 500.
- Natomiast jeżeli obsada będzie średnia lub np. spodziewasz się rozmnożenia to raczej Multikani będzie lepszy, choćby ze względu na możliwość rozbudowy i kombinowania z wkłądami.
- Jeżeli chcesz mieć dużą obsadę lub akwa przerybione IMHO żaden z tych filtrów się nie nadaje. Multikani, nawet rozbudowany, samodzielnie nie poradzi sobie ze względu na zbyt mały przepływ a Turbo 500 ze względu na zbyt małą powierzchnię filtracyjną.
Szybciej można się ze mną skontaktować poprzez email: piter_c(malpa)czat.onet.pl

qpens

Postautor: qpens » 28 cze 2019, o 18:13

Co do obsady to mam
2x molinezja
11x neonka
8x danio
1x ramireza
1x glonojad
4x ślimak helmet
1x żaba
2x zalobniczka fioletowa
A filtr mam taki hanza hj-611b

Awatar użytkownika
Piter_c
Administrator

Postautor: Piter_c » 28 cze 2019, o 18:36

Obsada raczej duża. Jeżeli zbrojnik jest dorosły to można go policzyć jako trzecie stado w tym akwa, ze względu na szybką przemianę materii. Według różnych kryteriów można mówić że akwa jest na granicy przerybienia lub przerybione. Sporo zależy od podmian i roślinności, które są tak samo istotne jak filtry w procesie pozbywania się produktów przemiany materii.

Ten filterek hanza to raczej zabawka, takie mieszadełko do wody. Jedyną jego zaletą jest niewielkie zużycie energii.

Jeżeli miałbym projektować filtrację dla siebie do takiej obsady to dałbym wewnętrzny filtr mechaniczny i zewnętrzy filtr biologiczny. Najprościej byłoby odpowiedzieć - zastosuj oba zaproponowane.
Jeżeli miałbym trochę zaoszczędzić to zastosowałbym tańszy wewnętrzny filtr bez pojemnika na wkłady, ale w miarę dużą gąbką. Można też przerobić to co masz na coś wydajniejszego. Więcej w linku:
viewtopic.php?f=18&t=3644

Jeżeli miałbym to załatwić jednym filtrem to zastosowałbym minimum coś takiego:
https://www.plantica.pl/produkty/filtra ... gLLq_D_BwE
Może trochę drożej, ale byłbym pewien, że to na pewno tylko 9W.
Szybciej można się ze mną skontaktować poprzez email: piter_c(malpa)czat.onet.pl

qpens

Postautor: qpens » 28 cze 2019, o 19:01

Dziękuję bardzo za pomoc mam teraz dylemat ale będę musiał nad kupnem obu bądź przerobienie te co mam na gabki jak w linku i dołożenia zewnętrznego jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

Wróć do „Sprzęt”