Ślimak helena albino i zwykły.

Krewetki, ślimaki i inne zwierzęta akwariowe
Rafal22
Posty: 115
Rejestracja: 29 lip 2015, o 19:05
Lokalizacja: Kozia Góra

Ślimak helena albino i zwykły.

Postautor: Rafal22 » 4 lip 2019, o 11:27

Walcząc z plagą ślimaków zdecydowałem się na wprowadzenie Anentome helena do akwarium. Na początek "trafiły" mi się takie białe, więc kupiłem 6 sztuk. Po jakimś czasie dostałem jeszcze te klasycznie wybarwione (szczerze powiedziawszy bardziej mi się podobają), więc do stadka 6 sztuk jasnych dołączyło jeszcze 10 tych "zwykłych". Widziałem że kopulowały ale tylko jasne z jasnymi a zwykłe ze zwykłymi. Nie wiem czy to tylko taki przypadek (choć dość często powtarzany), czy mają one jakieś preferencje co do partnera. Skoro są to różne formy barwne tego samego gatunku to teoretycznie powinny krzyżować się między sobą. Być może były łączenia krzyżowe, które przeoczyłem. I mam jeszcze pytanie co do larw tych ślimaków - czytałem że zakopują się w podłożu do czasu aż wytworzą twardą skorupke. Czy podczas odmulania dna, razem z zanieczyszczeniami nie wciągnę tych larw?

Rafal22
Posty: 115
Rejestracja: 29 lip 2015, o 19:05
Lokalizacja: Kozia Góra

Re: Ślimak helena albino i zwykły.

Postautor: Rafal22 » 5 lip 2019, o 09:50

Mały edyt do mojego posta: wstaję dziś rano a tam dwie pary helenek połączonych krzyżowo ( zwykła z albino ) :D , tak więc statystyka zwyciężyła :D
Ps. ciekawe jak ubarwione będą młode

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 608
Rejestracja: 7 sty 2013, o 11:59
Lokalizacja: Radom / Obozisko

Re: Ślimak helena albino i zwykły.

Postautor: Piotrek » 5 lip 2019, o 12:57

Tak mi się właśnie wydawało, że to przypadek. Nie mam doświadczenia z tymi ślimakami więc trudno coś podpowiedzieć.
Kiedyś widziałem w TV film, ale o zwierzętach bardziej rozwiniętych, ssakach. Chodzi o to, że osobniki mogą chętniej łączyć się w pary z tym co jest bardziej podobne, czyli w ramach swojego podgatunku. Natomiast jeżeli nie ma takiego osobnika, to popęd zwycięży i można wybrać dalszego kuzyna z innego podgatunku. Choć w tym przypadku wątpię, żeby ta reguła miała zastosowanie, bo te ślimaki są praktycznie identyczne genetycznie.


Wróć do „Inni mieszkańcy akwarium”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości